Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: Galatasaray Esports (TCL)

Worlds 2021'in ön elemeleri başladıktan sonra turnuvanın hikayesi yazılmış olacak. Galatasaray Esports bu hikayenin bir parçası. Oldukça iyi geçen bölgesel şampiyonanın ardından Worlds 2021'e katılacak 22 takımdan biri olmayı başardı. Bu takım ön elemeleri geçerse, kendi tarihine önemli bir çentik atmış olacak.

Türkiye'yi temsilen turnuvaya katılacak olan Galatasaray Esports, en azından yıllar önce ezeli rakibinin gerçekleştirdiği başarıyı gerçekleştirmek isteyecek. Worlds 2021'in ön eleme aşamasında birbirinden güçlü rakiplerle karşılaşacak olması şaşırtıcı değil. Fakat ne olursa olsun ön eleme aşamasında dikkate alınması gereken bir ekiptir.

Galatasaray Esports (TCL) takımının mevcut kadrosu

Galatasaray Esports, League of Legends macerasına 2016 yılında başladı. 28 Kasım 2016'da Victorious Ace takımının TCL'e katılım hakkını satın aldı. Fakat takım bekleneni veremedi. Gel zaman git zaman takım TCL'deki yerini sağlama almayı başardı. Güney Koreli koçun ve Güney Koreli iki oyuncunun takıma katılması sayesinde ise çağ atladı.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Crazy Kim Jae-hee Üst Koridor Güney Kore
Luana Berkant Kayhan Üst Koridor Türkiye
Mojito Berk Kocaman Orman Türkiye
Bolulu Onur Can Demirol Orta Koridor Türkiye / İsveç
Alive Noh Jin-wook Alt Koridor Güney Kore
Padden Ege Acar Koparal Alt Koridor Türkiye
Zergsting Onur Ünalan Destek Türkiye

Galatasaray Esports, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

Galatasaray Esports aslında uzun bir süredir TCL'in bir parçasıdır. Fakat bu takım 2021 yılı hariç herhangi bir sezonu ilk üç arasında bitirmeyi başaramamıştır. Bunda sık sık gerçekleştirilen kadro değişiklikleri ve bir türlü dengenin bulunamaması önemli bir etken olmuştu. 2021 yılının bahar sezonunda yine benzer senaryo yaşandı.

2021 yılının kış sezonunun hemen başında bir önceki sezondan sadece iki oyuncu, Ege "Padden" Acar Koparal ve Onur "Zergsting" Ünalan takımda yer alıyordu. Bu oyunculara ek olarak, Galakticos, 1907 Fenerbahçe ve SuperMassive Blaze takımlarından çeşitli oyuncular kadroya dahil edildiler.

Yeniden şekillendirilen kadro başlangıçta nispeten iyi bir performans sergiledi. Toplam 11 galibiyet ve 7 mağlubiyet alan takım, dördüncü olarak elemelere katılma şansı elde elde etti. Çeyrek finalde Dark Passage3-0 ile geçerken, yarı finalde turnuvanın şampiyonu olacak Istanbul Wildcats'e direnemedi ve elendi.

Takımı yönetenler, kadro değişikliği senaryosunu tekrar devreye soktular. Takımın üst koridoru Çin'in Rogue Warriors takımından ayrılan Kim "Crazy" Jae-hee'ye teslim edildi. Alt koridora ise Beşiktaş Esports'tan ayrılan Noh "Alive" Jin-wook transfer edilirken, baş antrenörlük koltuğuna ise tecrübeli isim Heo "Irean" Yeong-cheol getirildi.

Kadroda yer alan diğer oyuncular yedeğe çekildiler. Biraz riskli görünen bu değişiklikler işe yaradı. 2021 yılının yaz sezonunda Galatasaray Esports rakipsiz bir biçimde ilerlemeye başladı. Sezonu 15 galibiyet ve 3 mağlubiyet ile tamamladılar.

Eşleşmeler gereği doğrudan yarı finalden başlayan Galatasaray Esports, Beşiktaş Esports'u 3-1 ile geçerek adını finale yazdırdı. Finaldeki rakibi ise NASR eSports Turkey oldu. Finalin oldukça çekişmeli geçmesi beklenirken, Galatasaray Esports farkını ortaya koydu ve finali 3-0 kazanarak şampiyonluğunu ilan edip Worlds 2021'e katılma hakkı kazandı.

Galatasaray Esports'ta dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

Galatasaray Esports'ta bütün gözler Güney Koreli oyuncuların üzerinde olacak. Kim "Crazy" Jae-hee ve Noh "Alive" Jin-wook takım için itici güç olmaya çalışacaklar. Fakat bu takımın performansını büyük oranda bölgesel şampiyonluk yolunda ilerlerken MVP seçilmiş olan Berk "Mojito" Kocaman'a bağlı olacak denilebilir.

Berk "Mojito" Kocaman, bölgesel ligdeki tüm orman oyuncularını 5.79 KDA değeriyle geride bırakmayı başardı. Performansıyla fazlasıyla dikkat çeken oyuncu, agresif olan her şampiyonu kolayca kontrol edebilme becerisine sahip durumda. Bununla birlikte Berk "Mojito" Kocaman, yurt dışı kapısını aralayabilecek bir oyuncu olarak görülüyor.

Elbette, Güney Koreli oyuncular dikkat edilmesi gereken en önemli oyuncular olacaklar. Worlds 2021'in özellikle Noh "Alive" Jin-wook için özel bir anlamı var. Uzun bir aranın ardından uluslararası arenada boy gösterecek olan oyuncu, Galatasaray Esports'un ön elemeleri geçmesi durumunda eski takım arkadaşlarıyla karşılaşabilecek.

Galatasaray Esports nasıl başarılı olur?

Galatasaray Esports kadrosunda yer alan oyuncuların sadece bir tanesi daha önce Worlds'ün tadına baktı. Orta koridorda oynayan Onur "Bolulu" Can Demirol, daha önce SuperMassive Blaze ile bu arenada yer almıştı. Bunun dışında diğer oyuncuların uluslararası tecrübeli bulunmuyor. Bu nedenle deneyimsizlik baş ağrıtabilir.

Diğer taraftan, takımın performansı baş antrenör Heo "Irean" Yeong-cheol'un ortaya koyduğu stratejiye bağlı olacak. Bu seviyedeki maçlara aşina olan tecrübeli antrenörün belirleyeceği oyun planı, Galatasaray Esports'un ön elemeleri geçebilmesini sağlayabilir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap