Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: Edward Gaming (LPL)

Edward Gaming tartışmasız bir biçimde Çin'in Worlds 2021'deki en büyük umutlarından biridir. Bu yıl LPL'i şampiyon olarak tamamlayan ekip eski günlerindeki gibi oldukça güçlü olduğunu ispatlamak için çaba gösterecek. Bunun için ise elinde önemli bir fırsatın olduğu söylenebilir.

Edward Gaming bu sezonun en iyi LPL takımlarından biri olmaya aday olmasına rağmen şu anda otoriteler tarafından genel olarak dünya şampiyonasını kazanabilecek üçüncü Çin takımı olarak gösteriliyor. Worlds 2021 serüvenine ana gruplardan başlayacak ama bulundukları grupta potansiyel olarak onu zorlayacak tek takım olacak.

Edward Gaming (LPL) takımının mevcut kadrosu

Edward Gaming, League of Legends profesyonel arenasına ilk olarak 2013 yılının Eylül ayında yaptı. Fakat takım ilk profesyonel maçını 7 Şubat 2014'te oynadı. LMQ takımının LPL'e katılma hakkını satın alan takım, ilk sezonda ne kadar iddialı olduğunu göstermeyi başardı.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Flandre Li Xuan-Jun Üst Koridor Çin
Jiejie Zhao Li-Jie Orman Çin
Scout Lee Ye-chan Orta Koridor Güney Kore
Viper Park Do-hyeon Alt Koridor Güney Kore
Meiko Tian Ye Destek Çin
Xiaoxiang Huang Xiang Üst Koridor Çin
Clearlove Ming Kai Orman Çin
JunJia Yu Chun-Chia Orman Tayvan
Hope Wang Jie Destek Çin

Edward Gaming, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

Oldukça vasat geçen 2020 yılının ardından Edward Gaming, işleri değiştirmekte epey kararlı davrandı. Takımın açıkça bir üst koridor ve bir alt koridor oyuncusuna ihtiyaç duyduğu belliydi. Bunun üzerine üst koridor oyuncusu Li "Flandre" Xuan-Jun ve alt koridor oyuncusu Park "Viper" Do-hyeon transfer edildi.

Takımın yeni oyuncuları hızlı bir biçimde takıma uyum sağladılar. Edward Gaming sadece iyi duruma gelmedi, aynı zamanda bahar mevsiminin büyük bir bölümünde yenilgisiz ilerledi. Takım mevsimin sonuna doğru biraz mevcut performansından uzak kaldı. Mevsimi 13 galibiyet ve 3 mağlubiyet ile tamamladı.

Bahar mevsimi elemelerinin çeyrek finalinde Top Esports'u 3-0 ile geçen Edward Gaming, yarı finalde FunPlus Phoenix'e 3-2 mağlup olunca kaybedenler aşamasına düştü. Burada Royal Never Give Up ile eşleşen takım, seriyi 3-2 kaybedince mevsimi 3. sırada tamamladı.

Yaz mevsiminde mevcut kadrosunu koruyan Edward Gaming, mevsime iyi başlasa bile zaman zaman problemler yaşadı. As kadroya bazen yedekteki oyuncular dahil edildi ama beklenen verim tam olarak alınamadı. Yaz mevsimini 12 galibiyet ve 4 mağlubiyet ile ikinci sırada tamamlayıp elemelere katılma hakkı kazandı.

Çeyrek finalden elemelere dahil olan Edward Gaming, Team WE'ye dramatik bir biçimde 3-2 mağlup olunca soluğu kaybedenler aşamasında aldı. Bu aşamada LNG Esports'u 3-1 ile geçti ve yarı final umudunu sürdürdü. Kaybedenler aşamasının finalinde Team WE ile karşılaşan takım bir anlamda rövanşı aldı ve rakibini 3-0 mağlup edip finale çıktı.

Finalde rakip FunPlus Phoenix'ti. Pek çok kişi FunPlus Phoenix'in çok daha avantajlı olduğunu düşünüyordu. Fakat Edward Gaming'in ortaya koyacağı çok farklı bir performans olacaktı. FunPlus Phoenix karşısında finali 3-1 kazanarak doğrudan Worlds 2021'e katılma hakkı kazandı.

Edward Gaming'de dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

Edward Gaming çok güçlü oyunculardan oluşan bir kadroya sahip. Fakat bunlardan iki tanesi diğerlerine göre çok daha iyi durumdalar. Bu takımda dikkat edilmesi gereken en önemli oyuncular orta koridordaki Lee "Scout" Ye-chan ile alt koridordaki Park "Viper" Do-hyeon olacaklar.

Lee "Scout" Ye-chan uzun süredir bu takımın bir parçası. Lee "Scout" Ye-chan, T1'da Lee "Faker" Sang-hyeok emeklilik kararı alırsa onun yerine geçecek isim olarak görülüyor. Aralarında usta ve çırak ilişkisi olmasına rağmen Lee "Scout" Ye-chan biraz boynuz kulağı geçer hikayesini yazmakla meşgul durumda.

Park "Viper" Do-hyeon ise diğer ilgi çekici oyuncudur. Edward Gaming'e katıldığından beri kendini bir anlamda elit seviyeye taşıyan oyuncunun karşısında durabilmek gerçekten kolay değil. Ana gruplarda kendisini test edebilecek pek çok farklı fırsat elde edecek. Ayrıca, ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlamak için turnuvada marşa basacak.

Edward Gaming nasıl başarılı olur?

Edward Gaming'in başarılı olabilmesi için gölge kahramanlar olan Li "Flandre" Xuan-Jun ve Zhao "Jiejie" Li-Jie ikilisinden ekstra katkı alması gerekecek. Takımdaki diğer oyuncuların elit seviyede olmaları nedeniyle biraz geri planda kaldıkları bir gerçek olsa bile bu takımın performansında kilit role sahipler.

Edward Gaming'in ana gruplarda zorlanacak bir takım olduğunu düşünmüyoruz. Turnuvanın geri kalanı ise Li "Flandre" Xuan-Jun ve takımın belirleyeceği stratejiye bağlı olacak. Li "Flandre" Xuan-Jun ekstra performans gösterirse ve diğer oyuncular normalde yaptıklarını yaparlarsa bu takım finale kolayca ulaşacaktır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap