Worlds 2021 — Takımları Tanıyalım: DetonatioN FocusMe (LJL)

DetonatioN FocusMe, League of Legends'ta yılın en büyük ve en önemli etkinliği olan Worlds 2021'e katılım sağlayacak 22 takımdan biridir. Ön elemelerden turnuvaya giriş yapacak takım, diğer bölgelerde olduğu gibi kendi bölgesinin en iyi takımıdır.

Japonya'nın LJL'ini temsilen turnuvaya katılan DetonatioN FocusMe takımı ilk olarak ön eleme aşamasını geçmek için çaba gösterecek. MSI 2021'de beklenmedik bir şekilde galibiyetle ayrıldıkları maçlar oldu. Fakat bu sefer, takım çok daha fazlasını yapıp gruptan çıkmaya ve Japonya'ya arzu ettikleri başarıyı getirmeye çalışacak.

DetonatioN FocusMe (LJL) takımının mevcut kadrosu

DetonatioN FocusMe tam kadro olarak İzlanda'ya teşrif edecek. LJL 2021 Summer Playoffs'ta gösterdikleri performans ile Worlds 2021'e katılma hakkı kazanan takımın en önemli özelliğinin kadro yapısının biraz daha derin ve sağlam olmasıdır. Takımın en tecrübeli ismi Yuta "Yutapon" Sugiura bu takımla 800'den fazla maça çıkmıştır.

Oyuncu Gerçek Adı Pozisyonu Ülkesi
Evi Shunsuke Murase Üst Koridor Japonya
Steal Mun Geon-yeong Orman Güney Kore
Aria Lee Ga-eul Orta Koridor Güney Kore
Yutapon Yuta Sugiura Alt Koridor Japonya
Gaeng Yang Gwang-woo Destek Güney Kore
Ceros Kyohei Yoshida Orta Koridor Japonya
Marimo Mizuki Inoue Alt Koridor Japonya
Fujimoto Ryo Fujimoto Destek Japonya
Kazu Kazuta Suzuki Destek Japonya

DetonatioN FocusMe, Worlds 2021'e nasıl katıldı?

DetonatioN FocusMe tartışmasız bir biçimde Japon ligi LJL'in bir numaraları takımıdır. 2014 yılında LJL'e giriş yapan takım, hiçbir zaman dördüncülükten daha aşağısını görmedi. LJL resmi olarak Riot Games tarafından 2016 yılında ele alındı ve bu takım tüm finallere katıldı. Oynadığı 12 finalin 7'sinden galibiyetle ayrıldı.

Bu açıdan DetonatioN FocusMe, uluslararası alanda bilinen bir ekip. Özellikle MSI 2021'de Cloud9 karşısında aldıkları galibiyet Kuzey Amerikalı taraftarlar üzerinde soğuk duş etkisi yaratmıştı. Sezon ortası turnuvasından döndükten sonra LJL'i tamamen silip süpürmesi beklenen takım maalesef bekleneni veremedi.

DetonatioN FocusMe, normal sezonun ilk üç maçında kaybetti. Birçok kişi MSI 2021'de elde edilen başarı yükünü kaldıramadıklarını düşündü. Fakat takım kısa süre içerisinde toparlandı. Çünkü tekli koridorlarındaki oyuncular inisiyatif alıp takımın tekrardan bölgesel güç olduğunu hatırlamasını sağladılar.

Üst koridor ve orta koridor oyuncularına gerektiği şekilde özgürlük tanıyan takım, tekrar istikrar elde ederek çıkışa geçti. Bunun yanında orman bölgesinde oynayan oyuncunun çok farklı eşya tercihleri ve stratejileri hep konuşulur oldu. DetonatioN FocusMe tarafından uygulanan bu strateji çok geçmeden meyvelerini vermeye başladı.

DetonatioN FocusMe elemelere kadar 12 maçlık bir galibiyet serisi elde etti. Fakat bölgesel elemelerin 2. turunda beklenmedik bir şekilde Rascal Jester'a mağlup oldu ve doğrudan finale kalma şansını yitirdi. İmdada ise 3. turda oynanacak olan maç yetişti. AXIZ takımını 3-0 ile geçerek büyük finalde Rascal Jester'ın rakibi oldu.

Takım içinde ciddi bir motivasyon eksikliği olduğu konuşuluyordu. Oyuncularla yapılan röportajlar bunu doğrular nitelikteydi. 2. turda kaybetmiş oldukları Rascal Jester'ı finalde yenmek zorundaydılar. DetonatioN FocusMe büyük finalde mükemmel bir performans ortaya koyup rakibini 3-0 ile geçerek Worlds 2021'in yolunu tuttu.

DetonatioN FocusMe'de dikkat edilmesi gereken oyuncular kimler?

DetonatioN FocusMe kadrosunda LJL tarihinin en ünlü oyuncularını barındıran bir ekip. Shunsuke "Evi" Murase ve Yuta "Yutapon" Sugiura uzun zamandır bu arenadalar. Çok daha önceleri Kyohei "Ceros" Yoshida güç merkezisyken artık onun yerini takımın yeni yıldızı Lee "Aria" Ga-eul almış durumda.

Orta koridorda mücadele eden Koreli oyuncu, DetonatioN FocusMe takımına katılmadan önce LJL'de mücadele eden Crest Gaming Act'te mücadele ediyordu. Lee "Aria" Ga-eul tarafından ortaya konan performanslar LJL'in büyük bir kısmında onun oynadığı şampiyonların yasaklanmasına neden oldu.

DetonatioN FocusMe'nin gücü sadece tek bir oyuncu etrafında toplanmış değil. Üst koridorda rahatlıkla körü körüne seçim yapabile Shunsuke "Evi" Murase yer alıyor. Alt koridorda ise yılların tecrübesi Yuta "Yutapon" Sugiura bulunuyor. Bu iki oyuncu beklenmedik zamanlarda yaptıkları katkılarla ön plana çıkıyorlar.

Detonation FocusMe nasıl başarılı olur?

Detonation FocusMe öncelikle ön eleme aşamasını geçmek için çaba gösterecek. Uluslararası arenada deneyimli olsalar bile beklenen çıkış yapma konusunda başarılı olamadılar. MSI 2021'de aldıkları galibiyet tünelin ucunda bir ışığın görünmesini sağladı. Bu takımın LJL'in bugüne kadar gördüğü en güçlü takım olduğunu unutmamak gerek.

Bu nedenle, Worlds 2021'de kendi hikayelerini yazabilirler. Lee "Aria" Ga-eul liderliğinde ilerleyecek olan takımın performansını maçlardaki yasaklamalar belli edecek. Eğer rakipler üst koridoru hedefleyecek şekilde hareket ederlerse bu onlar için büyük bir dezavantaj olacak.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap