Worlds 2021 Grup Aşaması: C Grubunda Neler Oldu?

Worlds 2021'in ana etkinliği üçüncü gruptaki maçlarla devam ediyor. Etkinliğin altıncı günü C grubunda her şeyin netleştiği bir gün oldu. Grupta oynanan 6 maç sonunda gruptan çıkacak takımlar belli oldu ama lider netleşmedi. Bunun üzerine 1 maç daha oynandı. Oynanan toplam 7 maçta ise 45 farklı şampiyon kullanıldı.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının altıncı gününde sadece C grubu maçları oynandı. Gruptan çıkması beklenen Royal Never Give Up gruptan lider olarak çıktı. Onu ikinci olan Hanwha Life Esports takip etti. PSG Talon ile Fnatic takımları ise turnuvaya veda eden takımlar oldular.

7 maçta 45 farklı şampiyon kullanıldı

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasında tüm müsabakalar tek maç üzerinden oynandığı için C grubunda oynanacak toplam 6 maç kalmıştı. Oynanan 6 maç sonunda gruptan çıkacak takımlar belli oldu ama lideri belirlemek için 1 maç daha oynandı. Toplam 7 maçta ise toplam 45 farklı şampiyon kullanılırken, ortaya çıkan şampiyon istatistikleri şöyleydi:

 • Oynanan 7 maçta üst koridor oyuncuları 10 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Üst koridorda en çok oynanan şampiyonlar Graves (2), Gwen (2), Jayce (2) ve Renekton (2) oldular.
 • Oynanan 7 maçta orman oyuncuları 5 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orman bölgesinde en çok oynanan şampiyon Viego (5) olurken, onu Jarvan IV (3), Xin Zhao (3) ve Lee Sin (2) takip etti.
 • Oynanan 7 maçta orta koridor oyuncuları 7 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Orta koridorda en çok oynanan şampiyon Twisted Fate (5) olurken, onu LeBlanc (3) ve Sylas (2) takip etti.
 • Oynanan 7 maçta alt koridor oyuncuları 5 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Alt koridorda en çok oynanan şampiyon Miss Fortune (7) olurken, onu Aphelios (4) takip etti.
 • Oynanan 7 maçta destek oyuncuları 8 farklı şampiyon seçimi yaptılar. Destek rolünde en çok oynanan şampiyonlar Nautilus (3) ve Rakan (3) olurken, onu Leona (2) ve Rell (2) takip etti.

Diğer taraftan oynanan 7 maçta en çok yasaklanan şampiyon Lucian (7) oldu. Bu şampiyonu Irelia (6), Yuumi (6), Jayce (5), Thresh (4) ve Lee Sin (4) takip etti. Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamaları birinci gün itibariyle turnuva genelinde en çok galibiyet elde eden şampiyon ise seçildiği 9 maçta 7 galibiyet elde eden Lucian oldu.

7 maçta 2 sürpriz yaşandı

Worlds 2021'i yakından takip etmeye çalışırken elde ettiğimiz analiz verilerini işlemeyi ihmal etmiyoruz. Veriler üzerinden ilerleyerek her maç (veya BO3 ve BO5 müsabaka) öncesi Twitter hesabımızdan takımların potansiyel kazanma oranlarına yer veriyoruz. Bu oranlar üzerinden konuşacak olursak 7 maçta sadece 2 sürpriz oldu diyebiliriz.

 • Günün ilk maçında PSG Talon ile Hanwha Life Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde PSG Talon'un kazanma şansı %40.87Hanwha Life Esports'un ise %59.13 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Hanwha Life Esports oldu.
 • Günün ikinci maçında Royal Never Give Up ile Fnatic karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Royal Never Give Up'ın kazanma şansı %80.36Fnatic'in ise %19.64 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Fnatic oldu.
 • Günün üçüncü maçında Royal Never Give Up ile PSG Talon karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Royal Never Give Up'ın kazanma şansı %68.91PSG Talon'un ise %31.09 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Royal Never Give Up oldu.
 • Günün dördüncü maçında Fnatic ile Hanwha Life Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Fnatic'in kazanma şansı %32.66Hanwha Life Esports'un ise %67.74 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Hanwha Life Esports oldu.
 • Günün beşinci maçında Royal Never Give Up ile Hawnha Life Esports karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Royal Never Give Up'ın kazanma şansı %59.74Hanwha Life Esports'un ise %40.26 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Hanwha Life Esports oldu.
 • Günün altıncı maçında Fnatic ile PSG Talon karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Fnatic'in kazanma şansı %42.53PSG Talon'un ise %57.47 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf PSG Talon oldu.
 • Eşitliği bozmak ve lideri belirlemek adına oynanan maçta Hanwha Life Esports ile Royal Never Give Up karşı karşıya geldiler. Maç öncesinde Royal Never Give Up'ın kazanma şansı %52.87Hanwha Life Esports'un ise %47.13 şeklindeydi. Maçtan galip ayrılan taraf Royal Never Give Up oldu.

Worlds 2021 ana etkinliği C grubunda oynanan bu maçlar sonunda Royal Never Give Up elde ettiği 4-2 skoruyla gruptan lider olarak çıktı. Hanwha Life Esports ise 4-2 skoruyla ikinci sırada kaldı. PSG Talon 3-3 ile üçüncü sırayı elde etti ve turnuvaya veda etti. Fnatic ise 1-5 ile son sırada yer alıp elenen diğer takım oldu.

Öncüler: Cryin, GALA, Willer, Deft ve Kaiwing

Worlds 2021 ana etkinliğinde C grubunda tüm maçlar oynandı ve gruptan çıkacak takımlar belli oldu. Özellikle son maçlarda gruptan çıkmak için aşırı çaba gösteren takımların performansları ciddi oranda artış gösterdi. C grubundaki sonuçların ardından sadece bu gruptaki oyuncular incelendiğinde KDA (Kill, Death, Assist) skorlarına göre öne çıkanlar şu şekilde oldu:

 • Cryin (6 KDA): Royal Never Give Up'ın orta koridor oyuncusu Cryin, 7 maçta 2.57 kill, 2.29 death ve 11.14 assist ile elde etmiş olduğu 6 KDA değeriyle C grubunda en iyi performans gösteren ilk oyuncu oldu.
 • GALA (5.69 KDA): Royal Never Give Up'ın alt koridor oyuncusu GALA, 7 maçta 5.14 kill, 1.86 death ve 5.43 assist ile elde etmiş olduğu 5.69 KDA değeriyle C grubunda en iyi performans gösteren ikinci oyuncu oldu.
 • Willer (5.5 KDA): Hanwha Life Esports'un orman oyuncusu Willer, 7 maçta 3.57 kill, 2.29 death ve 9 assist ile elde etmiş olduğu 5.5 KDA değeriyle C grubunda en iyi performans gösteren üçüncü oyuncu oldu.
 • Deft (5.33 KDA): Hanwha Life Esports'un orman oyuncusu Deft, 7 maçta 5.14 kill, 2.14 death ve 6.29 assist ile elde etmiş olduğu 5.33 KDA değeriyle C grubunda en iyi performans gösteren dördüncü oyuncu oldu.
 • Kaiwing (5 KDA): PSG Talon'un destek oyuncusu Kaiwing, 6 maçta 0.5 kill, 2.17 death ve 10.33 assist ile elde etmiş olduğu 5 KDA değeriyle C grubunda en iyi performans gösteren beşinci oyuncu oldu.

Worlds 2021 ana etkinliği grup aşamasının altıncı gününü bu istatistiklerle kapattık. Ana grupların yedinci gününde neler yaşanacağınızı hep birlikte göreceğiz. Twitter hesabımızdan maç öncesindeki tahminlerimizi (kazanma oranlarıyla birlikte) paylaşmaya devam edeceğiz. Oyunculara, takımlara ve şampiyonlara ait detayları gün gün paylaşmayı unutmayacağız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap