Ücretsiz Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sıklıkla telefonuna gelen bilinmeyen bir numaradan aramayla karşılaşabilirsiniz. Size telefon eden bir aramadaki numaranın kime ait olduğunu bilmiyorsanız ücretsiz numara sorgulama ve numaradan isim sorgulama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

Size telefon eden bilmediğiniz bir numaranın sahibi çok farklı kişiler olabilirler. Eski bir arkadaşınız, eski sevgiliniz, kombi ve su arıtma tesisatçıları, dolandırıcılar ve dahası ile karşılaşmanız mümkündür. Ancak gelen numaranın kime ait olduğunu bilmek için yararlanabileceğiniz bazı ücretsiz servisler ve aynı zamanda ücretsiz yöntemler vardır.

Ücretsiz numara sorgulama nedir?

Mobil teknolojilerin hızlı bir biçimde gelişmesi sonrasında telefon numaralarımız adeta ortalık malı oldu diyebiliriz. Artık pek çok noktada üyelik almak için cep telefon numaramızı kullanmak zorunda kalıyoruz. Böylece kolay bir biçimde büyük verinin parçası haline geliyoruz.

Sonra hiç beklemediğiniz bir anda cep telefonunuz çalar. Arayan kişinin kim olduğunu bilmezsiniz. Numarayı Google'a yazarak bir cevap bulmaya çalışırsınız. Eğer numara azılı bir tacizci ise (örneğin kombi ve su arıtma tesisatçıları gibi) mutlaka numarasıyla ilgili bir ipucu bulabilirsiniz.

Bazen ise herhangi bilgi almak mümkün olmaz. Karşınızdaki kişinin dolandırıcı olup olmadığını bilmediğiniz için geri aramak istemezsiniz. Doğal olarak arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenmek istersiniz. Bunun için 118'li hatlara başvurursunuz ama bu sefer faturanızın kabarıklığı karşısında şok olursunuz.

İşte bu yüzden geliştirilmiş olan bazı ücretsiz numara sorgulama servisleri vardır. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi GSM şirketleri ücretsiz numara sorgulama (kısmen) sunabilmektedirler. Bu servisleri kullanarak sizi arayan numaranın kime ait olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun dışında ise çeşitli ufak tüyolar ile numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

Turkcell numaradan isim sorgulama nasıl yapılır?

Turkcell numaradan isim sorgulama işlemi SMS üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte Turkcell tarafından sunulan bu hizmet ücretsiz değildir. Kullanıcı başına yaklaşık olarak 4.50 TL gibi bir işlem ücreti alınmaktadır. Dolayısıyla hizmeti kullanmadan önce iki kez düşünmeniz gerekmektedir.

 • Telefonunuzu açın ve Mesajlar bölümüne giriş yapın.
 • Yeni bir mesaj oluşturun ve ardından metin bölümüne KIM yazdıktan sonra boşluk bırakın. Daha sonra sorgulamak istediğiniz numarayı başında 0 olmadan girin.
 • Mesajın alıcı kısmına 2200 yazın ve mesajı gönderin.
 • Sorguladığınız numaranın kime ait olduğunu kısa bir süre içerisinde öğrenebileceksiniz.

Vodafone numaradan isim sorgulama nasıl yapılır?

Vodafone numaradan isim sorgulama işlemi SMS üzerinden gerçekleştirilmektedir. Vodafone bu işlem için herhangi bir ek ücret talep etmemektedir. Dolayısıyla bu yöntemi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz ama yöntemin her zaman sonuç vermeyeceğinin altını çizmek gerekir. Bir başka ifadeyle alternatif yöntemlere yönelebilirsiniz.

 • Telefonunuzu açık ve Mesajlar bölümüne giriş yapın.
 • Yeni bir mesaj oluşturun ve ardından metin bölümüne KIM yazdıktan sonra boşluk bırakın. Daha sonra sorgulamak istediğiniz numarayı başında 0 olmadan girin.
 • Mesajın alıcı kısmına 7048 yazın ve mesajı gönderin.
 • Sorguladığınız numaranın kime ait olduğunu kısa bir süre içerisinde öğrenebileceksiniz.

Türk Telekom numaradan isim sorgulama nasıl yapılır?

Türk Telekom numaradan isim sorgulama işlemi SMS üzerinden gerçekleştirilmez. Bunun yerine telefonunuzdan bir arama gerçekleştirmeniz ve işlemler menüsüne ulaşmanız gerekmektedir. Bu hizmet ücretsiz değildir. Kullanıcı başına yaklaşık 1.60 TL gibi bir işlem ücreti alınmaktadır. Ayrıca Türk Telekom'un resmi sitesini ziyaret ederek numara sorgulama işlemini oradan da yapabilirsiniz.

 • Telefonunuzu açın ve Arama kısmına giriş yapın.
 • *100# numarasını tuşlayın ve bir arama gerçekleştirin.
 • Karşınıza bir işlemler menüsü çıkacaktır ve bu menüden Bilinmeyen Numaralar Servisi kısmını seçmeniz gerekir.
 • Bilinmeyen Numaralar Servisi kısmından isim veya numara sorgulama yapabilirsiniz.

WhatsApp ile arayan numaranın kime ait olduğu nasıl bulunur?

WhatsApp sayesinde ufak bir kaç adımı gerçekleştirerek cep numarasının kime ait olduğunu bulabilirsiniz. Bunun için ilgili cep telefonu numarasının WhatsApp kullanıyor olması gerekmektedir. Eğer WhatsApp kullanmıyorsa bu yöntem hiçbir işinize yarayamayacaktır.

 • Telefonunuza gelen aramaya ait numarayı telefonunuza herhangi bir isimle kaydedin.
 • Ardından WhatsApp uygulamasını açın ve kayıt ettiğiniz ismi bulun.
 • Şimdi kayıt ettiğiniz kişinin profil bilgilerini inceleyin.
 • Eğer kişi düzenli olarak WhatsApp kullanıyorsa onun kim olduğunu profil fotoğrafından veya hakkında kısmından kolayca öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemler dışında ücretsiz (veya ücretli) bir biçimde bir numaranın kime ait olduğunu öğrenmek için iki farklı yöntem daha deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki oldukça pahalı olan 118'li hatları arayarak sorgulama yapmaktır. İkincisi ise çeşitli mobil uygulamalar indirerek numaranın kime ait olduğunu oradan öğrenmektir. Ancak bu uygulamalar tüm rehber bilgileriniz dahi her şeye erişim istedikleri için bu yöntemi pek tavsiye etmiyoruz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap