Sonsuzluk İşareti Nedir? Sonsuzluk İşareti (∞) Nasıl Yapılır?

Sonsuzluk işareti veya sonsuzluk sembolü, sonsuz büyük bir sayıyı temsil eden matematiksel bir işarettir. Sonsuzluk işareti (∞) sonsuz pozitif büyük bir sayıyı temsil eder. Sonsuz negatif bir sayıyı yazmak için ise (-∞) kullanılır. Bu işaretin klavyede tam karşılığı yoktur. Doğal olarak sonsuzluk işaretinin nasıl yapılacağını merak ediyor olabilirsiniz.

Sonsuzluk işaretiyle simgelenen şey bir sayı değildir. Çünkü sonsuzluk işareti belirli bir sayıyı temsil etmez. Sadece sonsuz büyüklükte bir miktarı temsil eder. İnsanlar genelde sonsuzluk işaretini matematiksel işlemlerde veya çeşitli anlamlı paylaşımlar yaparken kullanmak isterler.

Sonsuzluk işareti nedir?

Sonsuzluk işareti, hem zarif bir şekilde basit hem de son derece anlamlı olan birkaç sembolden biridir. Sonsuzluk işareti aynı zamanda ebedilik işareti olarak bilinir. Bu işaret gün geçtikçe mücevher tasarımlarında ve dövme sanatında çok daha fazla bir yer kapsamaktadır.

Sonsuzluk işareti (∞) aslında 8 rakamının yan bir şekilde yazılmış halidir. Sonsuzluk, sınırı olmayan bir şeyi ifade eder. Bu kavram özellikle matematikte ve fizikte yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Sonsuzluğun özel anlamı çok eski zamanlardan beri merak edilen bir şey olmuştur.

Günümüzde sonsuzluk kavramı, akademideki orijinal anlamının çok ötesine geçmiş durumdadır. Sonsuzluk artık popüler olarak bir şeyin sonsuza kadar süreceğini ima etmek için kullanılır. En popüler kullanımı ise sonsuz sevginin veya durdurulamaz yeteneğin ifadesidir.

Sonsuzluk işareti (∞) nasıl yapılır?

Matematikte veya fizikte sonsuzluk işaretini kullanmak isteyebileceğiniz gibi onu duygusal veya anlamlı mesajların bir parçası olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için sonsuzluk işaretinin (∞) klavyede nasıl yapılacağını öğrenmeniz gerekir. Bunun için birkaç farklı yöntem vardır.

ALT kodu yöntemini kullanmak (Windows)

Sonsuzluk işaretini elde etmenin en kolay yolu ALT kodlarını kullanmaktır. Windows işletim sistemi için geçerli olan bu yöntem, klavyede çeşitli kombinasyonlar gerçekleştirerek belirli sembolleri, işaretleri ve karakterleri ortaya çıkarmak için kullanılır.

 • Sonsuzluk (∞) işaretini nereye yerleştirmek istiyorsanız fare imlecini oraya getirin.
 • Ardından klavyenizde ALT tuşuna basılı tutun ve sağ taraftaki rakamlardan sırasıyla "2", "3" ve "6" tuşlarına tıklayın.
 • İlgili kombinasyondan sonra ellerinizi serbest bırakın ve sonsuzluk (∞) işaretinin ortaya çıkmasını sağlayın. 

Kısayol tuşlarını kullanmak (Mac)

Mac işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız sonsuzluk (∞) işaretini yapabilmek için ALT kodlarından yararlanamazsınız. ALT kodları Windows işletim sistemine özgü bir çözümdür. Mac işletim sisteminde belirli işaretleri yapabilmek için kısayolları kullanmanız gerekir. Ancak bunun için Num Lock tuşunun açık olması gerekir.

 • Sonsuzluk (∞) işaretini nereye yerleştirmek istiyorsanız fare imlecini oraya getirin.
 • Ardından klavyenizde "Option" ve "5" tuşlarına aynı anda basın.
 • İlgili kombinasyondan sonra ellerinizi serbest bırakın ve sonsuzluk (∞) işaretinin ortaya çıkmasını sağlayın.

Kopyala yapıştır yöntemini kullanmak (Windows ve Mac)

Hangi işletim sistemini kullanıyor olduğunuz fark etmeksizin sonsuzluk (∞) işaretini kopyala yapıştır yöntemiyle dilediğiniz yere ekleyebilirsiniz. Bu özellikle ekstra uğraşmak istemediğiniz zaman son derece işlevsel bir yöntemdir. Yapmanız gereken Google'da "sonsuzluk işareti" diye basit bir arama gerçekleştirmektir.

 • Öncelikle sonsuzluk (∞) işaretini herhangi bir web sayfasından kopyalayın. Örneğin, buradaki (∞) sembolünü seçili hale getirip CTRL + C yaparak sembolü kopyalayabilirsiniz.
 • Daha sonra sonsuzluk (∞) işaretini eklemek istediğiniz belgeye veya metin alanına gidin.
 • Word, Excel ve PowerPoint belgesinde veya metin alanında ilgili yere gittiğiniz zaman CTRL + V kombinasyonunu uygulayın. Böylece sonsuzluk (∞) işareti belgeye eklenmiş olacaktır.

ALT + X yöntemini kullanmak (Windows, Microsoft Word)

Windows işletim sisteminde Microsoft Word kullanıyorsanız bu durumda sonsuzluk (∞) işaretini yapabilmek için biraz daha kolay bir yönteme sahip olursunuz. Bu yöntem sadece Windows işletim sisteminde ve Microsoft Word programında çalışır.

 • Sonsuzluk (∞) işaretini nereye eklemek istiyorsanız oraya gelin.
 • Ardından o alana 221E yazın ve daha sonra onu seçili hale getirin.
 • 221E kısmını seçili hale getirdikten sonra klavyenizde yer alan "ALT" ve "X" tuşlarına aynı anda basın.
 • Böylece 221E olarak yazmış olduğunuz kısım sonsuzluk (∞) işaretine dönüşecektir.

Ekle yöntemini kullanmak (Word, Excel ve PowerPoint)

Word, Excel ve PowerPoint gibi ofis programlarında belirli sembolleri ekleyebilmek için farklı bir yöntem daha vardır. Her ne kadar bu yöntem işleri biraz uzatsa bile diğerleri kadar karmaşık olmadığı için bazı kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

 • Word, Excel veya PowerPoint dosyasında "Ekle" menüsüne tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza çıkan menüden "Simge" ve ardından "Diğer Simgeler" kısmına gidin.
 • Karşınıza çıkan "Simge" penceresinde "Yazı Tipi" kısmı "normal metin" olmalıdır ve "Alt Küme" kısmı ise "Matematiksel İşleçler" olarak seçilmelidir.
 • Bunu yaptığınız zaman semboller arasında sonsuzluk işareti (∞) yer alacaktır. Onu seçin ve "Ekle" butonuna tıklayın. Böylece sonsuzluk (∞) işareti belgeye eklenmiş olacaktır.

Sonsuzluk işaretinin kullanım alanları oldukça farklıdır. Genel olarak matematik ve fizik kapsamlı konularda kullanılsa bile, mücevher ve aksesuarda bir sembol olarak tercih edilebilmektedir. Özellikle sonsuzluk ve ebedilik mesajı verilmek istenildiğinde yapılan paylaşımlarda yine sonsuzluk işareti (∞) ile karşılaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap