Ryze CT (Counter): Ryze Güçlü Rakipleri (S11)

Sezon 11 için en iyi Ryze CT (Ryze counter) seçeneğini mi arıyorsun? Aşağıda yer alan şampiyonlar sana bu konuda yardımcı olacaktır. Unutma, her yeni yama ile birlikte aşağıdaki veriler de güncellenir. Dolayısıyla dilediğin zaman Ryze karşısında güçlü olan şampiyonları burada bulabilirsin.

[widget-101]

Yukarıda yer alan veriler hangi şampiyonun Ryze karşısında daha güçlü olduğunu gösterir. Yüzde ne kadar düşükse o şampiyon Ryze karşısında o kadar etkili demektir. Ayrıca eğer istersen Türkçe olarak Ryze counter bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsin.

Ryze counter taktikleri

Ryze karşısında oynarken işaretli minyon birliklerine veya ölmek üzere olan minyon birliklerine çok yakın durmamalısın. Çünkü Ryze, E yeteneğini kullanarak seni de etki altında bırakabilecek ve ardından Q yeteneğini kullanarak güçlendirilmiş saldırılar düzenleyebilecektir. Koridor aşamasında pozisyon almak çok ama çok önemlidir.

Oyunun erken evresinde Ryze’ı bekleyen en büyük tehlike mana problemidir. Özellikle hızlı itilen bir koridorda oynamak zorunda kalırsa hızlı bir biçimde manası tükenecektir. Bu durumda ana bölgeye geri dönmek veya koridorda daha pasif oynamak zorunda kalacaktır. Aynı zamanda hasar takası konusunda seninle boy ölçüşmekte epey bir zorlanacak ve farm yapamayacaktır.

Ryze’ın yeteneklerini tüketme durumuna çok dikkat etmelisin. Çünkü Ryze yeteneklerini kullanarak kendine kalkan kazandırma şansına sahiptir. Bu kalkan aynı zamanda ona ekstra hareket hızı kazandıracaktır. Bu etkiye sahip olabilmesi için minyon dalgalarını hızlı bir biçimde temizlemesi yeterlidir. Koridor aşamasında buna dikkat etmelisin.

Ryze counter stratejisi

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Ryze oyunun son evresinde etkili olan bir şampiyondur. Onu etkisiz bırakmak istiyorsan oyunun erken ve orta evresinde bir şeyler yapmaya çalışmalısın. Bu sayede oyun genelindeki etkinliğini kırmayı başarabilirsin. Özellikle onu farm anlamında geride bırakabilirsen çok büyük bir avantaj elde etmiş olursun.

Takım savaşlarında bir taşıyıcı olarak görev alır ama eşyaları bir taşıyıcıya göre çok daha dayanıklılık yönlüdür. Takım savaşlarında onu etkisiz bırakmaya çalışabilirsin. Böylece bir hedefe anlık hasar vermeden onu ortadan kaldırmayı başarabilirsin. Bunu yapmazsan Ryze takım savaşına ağırlığını koyar ve etkisini hisRyzeirir.

Takım savaşlarında tank olan takım arkadaşını önde durmaya ikna etmen gerekir. Özellikle Ryze’ın karşısında durmasını sağlamalısın. Bu sayede Ryze’ı E > Q kombinasyonunu uygulayarak taşıyıcı şampiyonları ortadan kaldırma konusunda engellemiş olursun. Takımındaki taşıyıcı şampiyonların ise mutlaka ama mutlaka tank şampiyonların arkasında durması gerekir.

Ryze’ın potansiyeli

Ryze 3. seviye olduğu zaman güç artışı yaşar çünkü bu seviyede üç temel yeteneğine erişmiş olur. Bu yetenekler ile yoğun miktarda hasar verebilir. Ancak bu kombinasyonu yapabilmek için çok miktarda manaya ihtiyaç duyacaktır. Dolayısıyla doğru zaman söz konusu olmadığı sürece bunu yapmaya çalışmayacaktır. Onu yeteneklerinle rahatsız etmeli ve işaretlenmiş minyon birliklerinden uzak durmalısın.

14. seviye olduğu zaman hasar veren yeteneklerini güçlendirmiş olacaktır. Ryze’ın karşısında durabilmek istiyorsan mutlaka büyü direncine yatırım yapman gerekir. Özellikle Ryze bir şekilde öne geçmeyi başarmışsa büyü direnci ilk alman gereken eşyalardan biridir. Bunu yapmazsan onun karşısında durma sıkıntısı yaşarsın.

Ryze yetenek gücünden ve manadan güç alır. Bu nedenle her seviye artışında ve her eşya alışında Ryze’ın gücü artış gösterir. Ryze’ın güçlü ve dinamik bir güç artışı potansiyeli yoktur. Çünkü hasarı doğal olarak artış gösterir. Oyunun erken evresinde onu cezalandırmayı başaramazsan bir şekilde güçlenecek ve takımın için bir probleme dönüşecektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap