Resimden Font Nasıl Bulunur?

Grafik tasarım ile uğraşan kişiler veya sosyal medyada bir paylaşım yapmak isteyen kişiler genel olarak başka görsellerden esinlenme yoluna giderler. Bazen esinlenilen şey görselin kendisi değil üzerinde olan font olur.

Peki, resimde yer alan fontun ne olduğunu nasıl bulacağız? Aslında bu işlem oldukça basit ve pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Tek ihtiyacımız olan resmin kendisi ve internet bağlantısı diyebiliriz. Aşağıdaki adımları takip ederek dilediğiniz resimdeki fontun ne olduğunu bulabilirsiniz.

1 Adım: Font Identifier Aracını Kullanın

Resimden font bulma işlemi için yapabileceğiniz en iyi şey FontSquireel tarafından sunulan Font Identifier aracını kullanmaktadır. Bu araç Fontspring Matcherator tarafından geliştirilmiştir. Yapmanız gereken buradaki adresi ziyaret etmektir.

Bu araç çeşitli fontları bulmanızı sağlamakla birlikte fontları satın almak için sizi çeşitli adreslere yönlendirebilecektir. Ücretli veya ücretsiz bir font kullanacaksanız bu durumda bu aracın sizi yönlendirmesine izin verebilirsiniz. Böylece ekstra uğraşmak zorunda kalmazsınız.

2 Adım: Resmi Yükleyin

Font Identifier aracının resmi analiz etmesini sağlamak için iki farklı yöntemi kullanabilirsiniz. İlki resmi bilgisayarınızdan yüklemek için Upload Image butonunu kullanmaktır. Resmi yükledikten sonra analiz başlayacaktır.

İkinci yöntem ise bir görsel URL'si kullanmaktır. Burada görselin yer aldığı URL'yi araca göstermeniz gerekir. Bunun için image URL yazan yerdeki bağlantıya tıklamalısınız. Daha sonra görsele ait bağlantıyı eklemeniz gerekmektedir.

3. Adım: Metin Alanını Seçin

Resminiz analiz edildikten sonra yapmanız gereken metnin bulunduğu alanı belirlemektir. Font Identifier'in kendi seçim aracını kullanarak font şeklinde gözüken yerleri tespit edebilirsiniz. Araç bir font belirlediği zaman bunu kırmızı kutucuk içerisinde gösterecektir.

Kırmızı kutucuk içerisinde gösterilen her yerin metin olmayacağını söylememiz gerekiyor. Bu yüzden doğru fontu bulmak için mutlaka seçiminizi olabildiğince minimize etmeniz gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra Matcherate It! butonuna tıklamalısınız.

4. Adım: Fontları İnceleyin

Karşınıza sonuçlar çıktıktan sonra aynı zamanda Distributors adı verilen bir seçenek çıkacaktır. Burada tüm seçenekleri seçerek daha kapsamlı veri elde edebilirsiniz. Ardından biraz daha aşağıya indirerek bulunan fontları görebilirsiniz.

Fonts that match your image: alanının altında yer alan tüm fontlar resminizdeki yazı stiliyle uyuşan fontlardır. Burada hem ücretli hem de ücretsiz fontların olduğunu görebilirsiniz. Resminizdeki font çok spesifik ise bu durumda sadece ücretli fontlar görmeniz kaçınılmazdır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap