Resim Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Resimler ve fotoğraflar söz konusu olduğunda çok açık olan bir durum vardır. Büyük resimler genel olarak yüksek kaliteli anlamına gelmektedir. Ancak bu dosyaların web ortamında kullanılması pek sağlıklı değildir. Çünkü dosyanın boyutu ne kadar yüksekse sayfanın açılma süresi o kadar fazla olacaktır.

Diğer taraftan resmin kalitesinden ödün vermeden resmin boyutunu küçültmek mümkündür. Buna "kayıpsız sıkıştırma" adı verilmektedir. Kayıpsız sıkıştırma yöntemi muadili olan kayıplı sıkıştırmaya göre resim boyutunda çok daha az miktarda azaltma yapsa bile en çok kullanılan resim boyutu küçültme yöntemlerinden birisidir.

Resim boyutu neden küçültülür?

Resim boyutu veya fotoğraf boyutu küçültme yapmak için elinizde çok farklı nedenler olabilir. Bunlar genellikle amacınızı ortaya koyan nedenlerdir. Dolayısıyla bunları yaparken aynı zamanda kayıplı sıkıştırma ve kayıpsız sıkıştırma arasında karar vermeniz gerekmektedir.

  • Disk alanınız hızlı bir biçimde tükeniyorsa veya daha fazla boş disk alanına ihtiyaç duyuyorsanız, resmin veya fotoğrafın boyutunu küçültebilirsiniz. Böylece bilgisayarınızda yer açmayı başarabilirsiniz. Bunu yaparken kayıpsız sıkıştırma yöntemini kullanmanız gerekmektedir.
  • Bir fotoğrafı veya resmi ek olarak kullanmak istiyor olabilirsiniz. Ancak eki kabul eden internet sitesi veya e-posta hizmeti fotoğrafın veya resmin boyutunun çok yüksek olduğunu söyleyebilir. Bu durumda kayıpsız veya kayıplı sıkıştırma yapmayı düşünebilirsiniz.
  • Web sitenize resim veya fotoğraf yüklemek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda resim boyutunun küçük olmasına özen göstermeniz gerekebilmektedir. Çünkü resmin boyutu ne kadar yüksekse bulunduğu sayfanın açılış süresi bir o kadar yüksek olacaktır.

Resim boyutu küçültme nasıl yapılır?

Temel olarak bahsetmek gerekirse resim boyutu küçültme için takip edebileceğiniz üç farklı durum vardır. Bu durumlardan hangisini tercih edeceğiniz tamamen hedefinize, resmin/fotoğrafın durumuna ve elde etmek istediğiniz sonuca göre değişiklik gösterecektir.

  • Görüntü boyutunu azaltma: Elinizdeki resmin boyutu 1920 x 1080 şeklindeyse onu 1280 x 720 olarak değiştirebilirsiniz. Böylece aynı en boy oranını korumuş olursunuz. Bunu bilgisayarınızda bulunan Paint 3D uygulamasıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kırpma: Resmin içerisinde istemediğiniz nesneler veya kısımlar varsa onları kırpmayı düşünebilirsiniz. Böylece kaliteden herhangi bir ödün vermeden resmin boyutunu küçültmeyi başarabilirsiniz. Bu çoğu zaman kullanacağınız en etkili yöntem olmasa bile çoğu zaman işe yaramaktadır.
  • Sıkıştırma: Resim boyutu küçültme söz konusu olduğu zaman en sık başvurulan yöntem budur. Resminizde yer alan verilerin bir kısmını kaldırarak resmin boyutunu küçültmeyi başarabilirsiniz. Bunu yapabilmek için bazı üçüncü parti araçlara ihtiyacınız olacaktır.

Resim boyutunu küçültmek için en etkili 11 araç

Resimlerinizi çevrimiçi ortama yüklemeden önce sıkıştırmak ister miydiniz? Resimlerinizi web siteniz için optimize etmek, web sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olacaktır. Daha yüksek yükleme hızları daha iyi arama motoru sırlaması anlamına gelecektir.

Her ne kadar bu işin piri Adobe Photoshop olsa bile bütçenize bağlı olarak bu programı kullanmak pek kolay bir iş olmayabilir. Oldukça masraflı olan bu araç yerine size burada sunduğumuz en etkili 11 aracı kullanarak harika sonuçlar elde etmeyi başarabilirsiniz.

1. JPEG Optimizer

JPEG Optimizer, resimlerinizi çevrimiçi olarak yükleyip sıkıştırmanıza olanak tanıyan bir araçtır. Son derece basit kullanımı olan bu araç sadece JPEG dosyalarda çalışmaktadır. JPEG Optimizer aracının en önemli yanı optimize etme işlemini gerçekleştirmeden önce resimleri yeniden boyutlandırmaya izin vermesidir.

Resimlerinizi yeniden boyutlandırdığınız zaman yükleme süresi açısından daha fazla avantaj elde edersiniz. JPEG Optimizer ayrıca hangi düzeyde optimize çalışması yapmanız gerektiğini belirlemenize olanak tanıyan bir araçtır. Böylece resmin kalitesinden çok fazla ödün vermeden sıkıştırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

2. Optimizilla

Optimizilla diğer araçlardan biraz farklıdır. Araç mümkün olan en düşük dosya boyutunu hedefler ama bunu yaparken kaliteden en az düzeyde ödün vermeye çalışır. Bu araçla hem JPEG hem de PNG resim sıkıştırması yapabilirsiniz.

Optimizilla aracında aynı zamanda önceki ve sonraki şeklinde resminizi görebileceğiniz bir özellik vardır. Dolayısıyla resim küçültme işlemini tamamlamadan önce resmin kalitesine göz atabilirsiniz. Gözle görülür bir kalite kaybı yaşamadan resminizi küçültme yolunuza gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Optimizilla bunu sağlayacak bir araçtır.

3. Kraken.io

Kraken.io ile toplu resim küçültme yapabilirsiniz. JPEG, PNG ve GIF dosyalarını optimize edebilme şansınız vardır. Kraken.io aracını diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise mümkün olan en düşük boyutu hedeflemesidir. Optimize ettiğiniz sıkıştırılmış fotoğrafları tek tek indirebilirsiniz.

Kraken.io aracını diğerlerinden ayıran en önemli özellik elbette bir pro sürümünün olmasıdır. Pro sürümü sayesinde görüntüyü yeniden boyutlandırma gibi çeşitli avantajlar elde edersiniz. Ücretsiz sürümde resimlerinizin her biri 32 MB olacak şekilde toplamda 100 MB sıkıştırma yapmanıza izin verilmektedir.

4. Optimole

Optimole son derece profesyonel bir ekip tarafından geliştirilmiş bir resim sıkıştırma ve optimize etme eklentisidir. Eklenti demişken bunun WordPress eklentisi olduğunu özel olarak belirtmek gerekmektedir. Resimlerinizi doğrudan onların CDN noktalarında sıkıştırırsınız veya yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Optimole doğrudan ücretsiz bir plana sahip gibi görünebilir ama bunu demo olarak görmek çok daha doğru olacaktır. Bir WordPress siteniz varsa sitenize yükledikten sonra resim boyutunu küçültme işlemini ona bırakabilirsiniz. Diğer taraftan ücretsiz sürümde yer alan sınırlamalar biraz can sıkıcı olabilecektir.

5. ImageRecycle

ImageRecycle oldukça etkileyici sonuçlar elde etmenizi sağlayacak bir araçtır. JPEG, PNG, GIF ve PDF resimlerinizi sıkıştırma kapasitesine sahiptir. Sürükle bırak şeklinde çalışan bir paneli vardır. Kolay bir iş akışı sunabilmek adına dosya gezgininden araca sürükle bırak yaparak dosyalarınızı taşıyabilirsiniz.

Site ayrıca ücretsiz web sitesi analizi sunarak sizi şaşırtabilir. Bir analiz talep edildiğinde sitenizdeki hangi görsellerin optimize çalışmalarından en fazla verim alacağını gösteren bir raporla size geri dönüş yapar. ImageRecycle aracının aynı zamanda WordPress ve Shopify eklentilerinin olduğunu unutmamak gerekir.

6. CompressNow

CompressNow toplu yükleme gerçekleştirebileceğiniz resim küçültme araçlarından birisidir. Aracın kullanımı oldukça kolaydır. JPEG, PNG ve GIF biçimindeki resimlerinizi optimize etmenizi sağlar. Resmi bilgisayarınızdan yüklemeniz, bir sıkıştırma yüzdesi seçmeniz ve sıkıştırma işlemini başlatmanız yeterlidir.

Tek seferde en fazla 10 resim optimize etme şansınız vardır. CompressNow belirlemiş olduğunuz sıkıştırma düzeyini tüm resimler için geçerli kılar. Hepsi aynı olacak şekilde bir sıkıştırma seviyesinden memnunsanız CompressNow size yardımcı olabilecek en iyi araçlar arasında yer alır.

7. Tiny PNG

Tiny PNG kesinlikle en eski ve en popüler ücretsiz resim küçültme araçlarından birisidir. Bu araç JPEG ve PNG resimler için son derece iyi bir biçimde çalışmaktadır. Tek seferde 20 görüntüyü optimize edebilirsiniz. Ayda ise 100 görüntüyü optimize edebilme şansınız vardır.

Sıkıştırma işlemi gerçekleştirildikten sonra dosyaları kolayca bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Tiny PNG aracının aynı zamanda bir WordPress eklentisi ve Magento uzantısı vardır. Böylece söz konusu içerik yönetim sistemlerinde sitenizden ayrılmadan resim küçültme yapabilirsiniz.

8. Resize Photos

Resize Photos adından anlaşılabileceği üzere bir resim optimize aracıdır. Ücretsiz bir biçimde resim küçültme gerçekleştirir. Resimleri sitenizde veya e-postada kullanmak ama bunu yapmadan önce yeniden boyutlandırmak istiyorsanız Resize Photos size yardımcı olacaktır.

Resimlerinizi araca yüklemeniz ve sıkıştırma seviyesini ayarlamanız yeterli olacaktır. Ardından sıkıştırılmış resimlerinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz yuvarlatılmış köşeler ve kenarlıklar gibi çeşitli efektleri resimlerinize uygulamayı başarabilirsiniz.

9. Compressor.io

Compressor.io yüksek sıkıştırma seviyeleri sunan ama aynı zamanda görsel kalitesinden ödün vermemenizi sağlayan bir araçtır. JPEG, PNG, GIF ve SVG (bunu sağlayan çok az araç vardır) dosyalarını kolayca optimize etme imkanı sunduğu için çokça tercih edilen araçlar arasında yer alır.

Ancak aynı anda birden fazla resmi optimize etmek istiyorsanız Compressor.io bu konuda size yardımcı olmayacaktır. Aracın sunduğu tüm özellikler gerçekten hoşunuza gittiyse onu kullanmaya devam edebilirsiniz. Nitekim, çoklu resim küçültme yapmak istiyorsanız farklı araçlara yönelmelisiniz.

10. JPEGmini

JPEGmini, resimlerinizi olabildiğince sıkıştıran bir araçtır. Resimlerinizin dosya boyutunu küçültür, böylece çevrimiçi ortamda en iyi resim boyutunu elde ettiğiniz için optimize çalışmasını en iyi şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca aracın pro versiyonuna geçiş imkanı bulunmaktadır.

Resminizi yükledikten sonra resmin önceki ve sonraki halini görüntülemek için aktif kaydırıcıdan yararlanabilirsiniz. JPEGmini'nin bu özelliği son derece kullanışlıdır. Bu sayede sıkıştırılmış ve sıkıştırılmamış görsel arasındaki farkı çok daha net bir biçimde görebileceksiniz.

11. Trimage

Trimage aracı özellikle Linux kullanıcıları için özel bir araçtır. Listede yer alan diğer pek çok araç Windows kullanıcılarının işini görebilecek niteliktedir. Ancak söz konusu durum Linux olacaksa bu durumda kullanmanız gereken araç Trimage olmalıdır.

Trimage, kullanıcılara resimlerde yer alan EXIF ve meta verileri kaldırma fırsatı sunar. Bu görüntü sıkıştırma aracı aynı zamanda JPEG ve PNG resimleri mümkün olan en yüksek düzeyde sıkıştırır. Böylece en ideal biçimde resimlerinizi optimize etmiş olursunuz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap