Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bilgi teknolojilerinin etkisi altında yaşadığımız doğru. Bunu büyük ölçüde internet teknolojisine borçlu durumdayız. Artık birçok kişinin elinde akıllı telefon olduğu için mobil internet çok sık kullanılsa bile iş yerine veya evine sabit bir internet almayı tercih eden insanların bulunduğu apaçık bir gerçektir.

Evde veya iş yerinde interneti aktif hale getirebilmek için bir modeme ihtiyacımız vardır. Modem üzerinden sunulan internetin daha hızlı ve daha kaliteli olması gibi bir durum söz konusudur. Her ne kadar pek çok internet servis sağlayıcısı tarafından modem kurulumu yapılsa bile bunu kendiniz yapmak isteyebilirsiniz.

Modem nedir?

Modem, cihazlarınızı kablolar kullanarak internete bağlayan küçük bir kutudur. Router cihazlarının aksine modem, evinize Wi-Fi bağlantısı sağlamaz. Modem, kablo, fiber veya telefon hatlarınızdan bir bilgi sinyali alarak ve onu bilgisayarınız için erişilebilir kılarak dijital bir çevirmen görevi görür.

Artık bir modemin yaptıklarından memnun olduğunuza göre hangisinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğuna karar vermeniz gerekir. Satın almadan önce cihazlarla uyumluluk, indirme hızları, güvenlik ve fiyat gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Modem neden önemlidir?

Modem sayesinde sınırsız düzeyde internete erişebilme imkanı elde ederiz. Herhangi bir internet servis sağlayıcısından hizmet alarak kotasız yani sınırsız internet sahibi olabilme şansınız vardır. İnternet paketini satın aldıktan sonra iş ise modem kurulumu noktasına gelmektedir.

Modem kurulumu çok zor bir işlem değildir. Sadece modem kurulumunda dikkat edilmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Modem kurulumundan sonra kişinin modem şifresini değiştirmesi de mümkündür. Modemin neden önemli olduğunu anladığınıza göre şimdi modem kurulum aşamasına geçiş yapabilirsiniz.

Modem nasıl kurulur?

Modem kurulumu için en fazla dikkat edilmesi gereken nokta bellidir. Tüm kabloları doğu yerlere takmanız gerekmektedir. Basit bir çalışma mekanizmasına sahip olan modemde hangi kablonun hangi giriş noktasına takılacağını bulmak son derece basittir. Sadece kılavuza göz atmanız yeterlidir. Bunu yaptıktan sonra modemde yer alan belirli ışıkları kontrol etmeniz gerekmektedir:

 • Güç kaynağı: Power olarak adlandırılan bu ışık elektrik bağlantısının durumunu göstermektedir.
 • DSL: İnternet bağlantısının ev hattına doğru şekilde gelip gelmediğini göstermektedir. Burasının sabit bir biçimde yanıyor olması gerekmektedir.
 • WLAN: Kablosuz internet bağlantısının durumunu göstermektedir.
 • LAN: Kablolu internet bağlantısının durumunu göstermektedir.
 • Internet: İnternet verisinin durumunu göstermektedir. Burası sürekli yanıp sönen bir şekilde olacaktır.

Modem üzerinde sıkça kullanılan ışıklar bu şekildedir. Bu noktadan sonra yapmanız gereken web üzerinden modem kurulumu gerçekleştirmektir. Bunun için takip etmeniz gereken birkaç adım daha vardır. Size sunulan bilgiler doğrultusunda aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlk olarak modeme erişmeniz gerekmektedir. İnternet tarayıcısını çalıştırın ve adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın. Bunu yazdıktan sonra sizden genel olarak bir kullanıcı adı ve şifresi istenecektir. Bu genellikle ikisi için de admin şeklinde olur. Türk Telekom için admin ve ttnet ikilisini kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Bu bilgilerin ardından ayar sayfasına erişmiş olursunuz. Burada düzenlemeniz gereken yer protokol ayarlarıdır. Buradaki bilgilerin Türkiye için öncelikli olarak PPPoE ve ikincil olarak PPPoA olması gerekmektedir.

Bu adımları gerçekleştikten sonra modem kurulumu tamamlanmış olur. Ancak yine de internet servis sağlayıcısından hizmet alınırken modem kurulumunun onlara bırakılması çok daha sağlıklı olacaktır. Sizden çok daha kısa süre içerisinde modem kurulumunu gerçekleştirmiş olacaklardır.

Modem şifresi nasıl değiştirilir?

Modem için belirlenmiş olan ilk şifre genel olarak ya çok karmaşık ya da çok basittir. Bu yüzden insanlar modem şifrelerini değiştirmek isteyebilirler. Modem şifresi değiştirme işlemi çok basit bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Aşağıda yer alan adımları takip etmeyi düşünebilirsiniz.

 • Daha önce modem şifresini değiştirmişseniz ve hatırlamıyorsanız ilk olarak modemin arkasında bulunan reset tuşuna 10 saniye boyunca basılı tutun.
 • Modem reset işlemi tamamlandıktan sonra internet tarayıcınızı açın ve 192.168.1.1 yazın.
 • Karşınıza kullanıcı adı ve şifre istenen bir sayfa gelecektir. Burada kullanıcı adı admin ve şifre admin şeklinde giriş yapın. Eğer modem Türk Telekom'dan alınmış kampanyalı bir modem ise şifre turktelekom veya ttnet olabilecektir.
 • Giriş yapıktan sonra karşınıza yeni şifre oluşturulabilmesi için bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada modem için yeni şifreyi belirlemeniz gerekecektir. Böylece modeminizin şifresini değiştirmiş olacaksınız.

Modem kurulumu gerçekleştirmek ve modem şifresi değiştirmek gerçekten oldukça kolaydır. Ancak internet servis sağlayıcısından ilk kez hizmet alıyorsanız evinize gelen ekibin tüm bu işlemleri sizin yerinize yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece işinizi çok daha profesyonel bir biçimde hallettirmiş olursunuz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap