11.18 Yamasında En Düşük Kazanma Oranına Sahip 10 Şampiyon

League of Legends'ta oynadığınız Ranked (Dereceli) oyunlarda üst sıralara çıkmak istiyorsanız meta oyununa ayak uydurmak zorundasınız. Her yamanın ardından şampiyonların güç sıralamasında değişiklik olabilir. Bu nedenle meta şampiyonları yakından takip etmek önemlidir. Kazanma oranı en düşük şampiyonlar ise metanın dışında kalırlar.

League of Legends'ta en kötü performansı gösteren şampiyonları bilmek bazen iyi bazen ise kötü bir şeydir. Bu şampiyonları, şampiyon havuzunuzdan uzak tutarak performansınızı yukarı çekersiniz. Fakat, meta şampiyonlar arasındaki şampiyonlara bağımlı kaldığınızda yüksek yasaklanma ve seçilme oranlarıyla karşı karşıya kalırsınız.

10. Renekton → ~%44.07

Renekton maalesef iyi durumda değil. Bir dönem üst koridorun vazgeçilmezi olan bu şampiyon 11.18 yamasında bekleneni veremedi. Kazanma oranı %44.07 civarında olan bu şampiyon, üst koridorda tercih edilebilen 55 şampiyon arasından 55. sırada yer alır.

Elbette Renekton için açık kapı bırakmak gerekebilir. Brezilya sunucusunda oynayan teclado sujo gibi Renekton'u 94 maçta 67 galibiyet alabilecek seviyede iyi oynuyorsanız sizin için hala uygun bir seçim olabilir. Bunun dışında maalesef karşı seçime açık bir şampiyon olduğundan istediğiniz ilerlemeyi kaydetme fırsatı elde edemeyebilirsiniz.

9. Azir → ~%45.38

Azir bekleneni veremeyen şampiyonlardan bir diğeri. Her ne kadar rekabetçi maçlarda kendisine biraz daha fazla şans tanınsa bile iş Ranked oyunlara geldiğinde benzer şeyi söylemek pek mümkün değil. 11.18 yamasında kazanma oranı %45.38 seviyesinde ve orta koridorda tercih edilebilen 61 şampiyon içerisinden 59. sırada.

Türkiye sunucusunda Azir ile oynayan en iyi oyuncu Ebabil Loren durumunda. Platin II seviyesinde yer alan oyuncu, oynadığı 50 maçın %88'sinden galip ayrıldı. Fakat bu verilerin sizi Azir ile oynamaya ikna edeceğini düşünmüyoruz. Şimdilik ondan uzak durmanız çok daha faydalı olacaktır.

8. Gwen → ~%45.41

Gwen çıktığı günden bu yana oldukça tartışılan şampiyonlar arasındadır. 11.18 yamasında galibiyet oranı %45.41 seviyesinde kalmıştır. Bu veri onun üst koridorda tercih edilebilen 55 şampiyondan 53. sırada yer almasını sağlamıştır.

Çin bölgesinin önemli takımlarından biri olan LGD Gaming'ten Garvey düzenli olarak Gwen oynamaya devam etmektedir. Gwen'in profesyoneller arasında galibiyet oranı %54 seviyesindedir. Fakat maalesef ustalık seviyesi düştükçe şampiyonun kazanma oranı doğru orantılı olarak düşmektedir.

7. Gangplank → ~%45.83

Gangplank'ın biraz daha sevgiye ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. 11.18 yamasında seçilme oranı idare eder seviyede olsa bile kazanma oranı %45.83 civarında kalmış durumda. Tahmin edebileceğiniz gibi b kazanma oranıyla 55 şampiyon içerisinden 52. sırada yer alabildi.

Profesyonel oyuncular arasında dahi durumun farklı olduğunu söylemek mümkün değil çünkü %45 kazanma oranına sahip. Buna rağmen Qingtian, Ceros ve Wind gibi isimler şampiyona inançlarını sürdürüyorlar. Şu anda kötü olan diğer şampiyonlara benzer şekilde ustalık seviyesi düştükçe kazanma oranı azalmaktadır.

6. Rengar → ~%46.26

Rengar eski günlerini mumla arayan şampiyonlardan bir diğeridir. Orman bölgesinde seçilebilecek 50 şampiyon arasından 47. sırada bulunan Rengar, %46.26 değerinde kazanma oranına sahip. Seçilme oranı ortalama düzeyde olan şampiyonun meta karşısında etkisiz kaldığı söylenebilir.

Oynaması oldukça zor olan bu şampiyon ile pratik yapmak çok önemlidir. Özel yeteneğini açmadan önce baskın potansiyelinin çok düşük olması büyük bir dezavantajdır. Tank şampiyonlar karşısında kötü olduğu için meta içerisinde problem yaşadığı bir gerçektir. Ayrıca geri düşüldüğünde toparlaması pek kolay değildir.

5. Jayce → ~%46.30

Jayce ortalama seçim oranına sahip olmasına rağmen metada uygun denilebilecek bir şampiyon değildir. Üst koridorda seçilebilecek 55 şampiyon arasından 51. sırada yer alır. 11.18 yamasında %46.30 gibi bir kazanma oranına sahip olan şampiyonun meta seçimler karşısında zorlanması bu durumda olmasının en büyük sebebidir.

Jayce yetenekleri gereği yukarıya doğru yönelen bir öğrenme eğrisine sahiptir. Geri düştüğünde toparlaması oldukça zordur. Özellikle mana kontrolü konusunda başarısız olan oyuncuların elinde çok problem yaşar. Bir üst koridor şampiyonu olmasına rağmen takımda ön hattı tutabilecek güce sahip değildir.

4. Ryze → ~%46.40

Ryze yoğun seçilme rakamlarına rağmen maalesef bekleneni veremeyen şampiyonlar arasındadır. 11.18 yamasında sahip olduğu %46.4 değerindeki kazanma oranı her şeyin özeti gibidir. Bu kazanma oranı ile orta koridorda seçilebilen 61 şampiyon arasından 58. sırada yer alır.

Oldukça kısa bir saldırı mesafesine sahip olduğu için kolayca hedeflenebilen bir şampiyondur. Mana yönetimi konusunda becerikli olunmadığında çok problemlidir. Her ne kadar minyon dalgası temizleme konusunda becerikli olsa bile koridor eşleşmeleri konusunda sorunlu bir yapısı vardır.

3. Kalista → ~%46.80

Bir dönem alt koridorun güç merkezlerinden birisi olan Kalista eski günlerinden çok uzaktadır. 11.18 yamasında %46.8 değerinde bir kazanma oranına sahiptir. Bu oran onun alt koridordaki 25 şampiyon arasından 25. sırada yer almasının en büyük sebeplerinden birisidir.

Maçın erken evresinde çok sıkıntı yaşayabilen bu şampiyon oldukça dayanıksızdır. Hareketlilik konusunda ideal olduğu düşünülse bile mesafe kapatıcı yetenekler karşısında etkisiz kalır. Harita görevlerini elde etme konusunda ideal alt koridor şampiyonlarından biri olmasına rağmen oynamayı öğrenmesi oldukça zordur.

2. Qiyana → ~%46.95

Orta koridorda yer alan ve farklı bir pozisyonda olsa bile bir dönemin en popüler şampiyonu olan Qiyana, şimdilerde ise en kötü şampiyonlar arasında yer alıyor. 11.18 yamasında sahip olduğu %46.95 değerindeki kazanma oranı onun 61 şampiyon arasından 56. olmasını sağlıyor.

Öğrenilmesi oldukça zor bir şampiyon olan Qiyana, etkinliğini elementlere ve elementlere göre aldığı pozisyona göre gösterebilmektedir. Koridor aşamasında sürdürülebilirlik konusunda ciddi sıkıntılar yaşar. Minyon dalgalarını temizleme konusunda problemler yaşaması geri planda kalmasına neden olabilir.

1. Zoe → ~%46.98

Zoe hiçbir zaman her telden oyuncuya hitap eden bir şampiyon olmadı. Orta koridordaki en güçlü şampiyonlar arasında yer almasına rağmen kazanma oranında beklenen artışı gerçekleştiremedi. 11.18 yamasında %46.98 değerinde bir kazanma oranına sahip olan şampiyon, orta koridordaki 61 içerisinden 55. sırada yer alır.

Diğer şampiyonlara göre yeteneklerinin kullanım durumu çok daha fazla beceri ister. Doğal bir hareketliliğe sahip olmamakla birlikte son derece zayıftır. Hareketli şampiyonlar karşısında çok büyük sıkıntı yaşar. Esasında tüm gücü beceri atışlarına bağlı olduğundan verimlilik açısından ideal bir seçim değildir.

Elbette bu şampiyonlardan çok daha kötü durumda olduğunu iddia ettiğiniz şampiyonlar olabilir. Fakat veriler ve güncel meta doğrultusunda bizim seçimlerimiz bu şekildedir. Bir sonraki yamada gelecek olan dengeleme değişiklikleriyle her şeyin daha farklı olabileceğini unutmamalısınız.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap