League of Legends'ta Jungle Proximity Nedir?

League of Legends'ta başarılı bir oyun geçmişine sahip olmak isteyen oyuncular, oyunun sunduğu verileri incelemeyi çok severler. Temel veriler performansınız hakkında pek çok şey söylese bile bazen çok daha fazla detaya inmek gerekebilir. Jungle Proximity (JP) verisi League of Legends dünyasında yer alan en gelişmiş verilerden biridir.

Jungle Proximity, orman bölgesinde oynayan oyuncu ile koridor bölgesinde oynayan oyuncular arasındaki ilişkiyi hesaplamak için kullanılır. Detaylıca ifade etmek gerekirse Jungle Proximity verisi, orman bölgesindeki oyuncunun 3-15 dakikaları arasında takım arkadaşlarına 2.000 birimden yakın olduğu zamanın yüzdesini ifade eder.

Jungle Proximity nedir?

Jungle Proximity genellikle JP olarak kısaltılan bir veridir. Bu veri, League of Legends'ta yer alan en gelişmiş istatistiklerden biridir. Jungle Proximity, bir orman oyuncusu ile koridor oyuncuları arasındaki ilişkiyi hesaplamak için göz önünde bulundurulur.

Jungle Proximity, bir orman bölgesinde oynayan oyuncunun belirli bir koridorun yakınında ne kadar zaman harcadığını yansıtır. Bununla birlikte, Jungle Proximity orman bölgesinde oynayan oyuncuların kontrolünde olan bir şey değildir. Daha çok, takım arkadaşının dikkatini çekmeyi başarabilen koridor oyuncularının kontrolüdür.

Orman bölgesinde oynayan bir oyuncu zamanının %10'nu üst koridorun yakınında geçirirse, üst koridor oyuncusunun o oyun için Jungle Proximity puanı 10.0 olacaktır. Dolayısıyla, bir oyuncunun Jungle Proximity puanı ne kadar yüksekse, orman bölgesinde oynayan takım arkadaşının dikkatini bir o kadar fazla çekmiş demektir.

Bir oyuncunun Jungle Proximity puanı yüksekse, koridoruna daha fazla destek almış demektir. Jungle Proximity puanı düşük olan oyuncular, muhtemelen zamanlarının çoğunu koridordaki rakip veya rakipleriyle tek başlarına uğraşarak geçirmiş durumdadırlar.

Jungle Proximity, 3-15 dakikaları arasında hesaplanır

Jungle Proximity oyunun tamamında hesaplanan bir veri değildir. Bu veri, 3-15 dakikaları arasında hesaplanır. Oyuncular 15. dakikadan sonra takım savaşlarına başlama eğiliminde olduğundan veya harita görevleri için gruplaşmalar başladığından artık Jungle Proximity değerinin bir önemi kalmaz.

Diğer taraftan, bir koridor oyuncusunun ormandaki takım arkadaşından daha az dikkat çekmesi, onun mutlaka zayıf veya güçlü bir performans sergilediği anlamına gelmez. Jungle Proximity genellikle orman bölgesindeki oyuncu ile koridordaki oyuncunun birbirine bağlılığını gösteren bir veridir.

Rekabetçi maçlarda Jungle Proximity

Rekabetçi League of Legends maçlarında, Jungle Proximity genellikle Jungle Proximity Difference olarak ifade edilir. JPD veya JP-D olarak kısaltılmış olan bu veri, aynı koridorda oynayan iki rakip arasındaki Jungle Proximity farkını hesaplar. Doğal olarak rekabetçi oyunlarda koridor oyuncularının etkinliğinin bir yansımasıdır.

Bir örnekle açıklandığı zaman bunu çok daha net anlaşılır olacağını düşünüyoruz. Kırmızı takımın orta koridor oyuncusunun Jungle Proximity puanının 10 ve mavi takımın orta koridor oyuncusunun Jungle Proximity puanının 7 olduğunu düşünelim.

Bu durumda, orta koridordaki kırmızı takım oyuncusunun elde edeceği Jungle Proximity Difference değeri 3 ve mavi takım oyuncusunun elde edeceği Jungle Proximity Difference değeri -3 olacaktır. Bu, orta koridordaki oyuncular arasındaki etkinlik farkını ortaya koyan bir veridir.

Profesyonel League of Legends müsabakalarında orman bölgesindeki oyuncuların dikkatini çekme eğiliminde olan oyunculara dikkat etmek gerekir. Profesyonel müsabakalarda, Jungle Proximity puanı 12-13 ise bu değer yüksek, Jungle Proximity puanı 7-8 ise bu değer düşük kabul edilir.

Jungle Proximity takım içi dengeleri gösterebilir

Factor tarafından LCS'in 2021 sezonuna yönelik ortaya konulan verilere bakıldığında aslında Jungle Proximity için çok şey söylenebilir. Verilere göre en yüksek JP oranına sahip oyuncular %12.02 ile Huni, %11.67 ile Impact ve %11.08 ile Kumo olmuştur. Bunun sebebi ise takımların taşıyıcı odaklı olan bu oyuncular üzerinden bir taktik geliştirmesidir.

Jungle Proximity elbette mükemmel bir veri değildir. Bu verinin belirli olumsuz tarafları vardır. Örneğin, LCK gibi bölgelerde Rift Herald için neredeyse her zaman bir mücadele vardır. Bu nedenle genel olarak bu bölgede üst koridorun Jungle Proximity genellikle çok daha yüksektir. Benzer durum Dragon ve alt koridor için de geçerlidir.

Jungle Proximity verisinin yanıltıcı olduğu bir diğer durum ise baskınlarla ilgilidir. Çünkü koridorlarda baskın düzenleyecek tek oyuncu orman bölgesinde oynayan kişi değildir. Gerek destek gerek ise orta koridor oyuncusu zaman zaman diğer koridorlara baskın düzenlemeye gidebilir.

Sürekli orta koridorda kamp yapan bir bir destek oyuncusunun olması durumunda, orman oyuncusu kendi bölgesinde kalıp güç topluyor olabilir. Bu durumda, orta koridor oyuncusunun Jungle Proximity değeri neredeyse %0 çıkacaktır. Fakat bu manzara koridordaki mücadelenin nasıl gittiğini anlamak için yeterli değildir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap