iOS ve Android Telefonlarda Karanlık Mod Özelliği Nasıl Kullanılır?

Birçok mobil uygulamada kullanılan Karanlık Mod, iOS ve Android işletim sistemine sahip telefonları kullananlar için oldukça ilgi çekiyor. Birçok kullanıcı tarafından görsel olarak güzel bulunan özellik aynı zamanda göz yorulmasını hafifletiyor ve telefonun enerji tasarrufu yapmasını sağlıyor.

Karanlık Mod özelliğinin barındırdığı ışık OLED, LCD gibi ekranlarda düşük güç tüketimi sunuyor. Özellik, düşük güç tüketimini sunarken aynı zamanda sağlık tartışmalarını da beraberinde getiriyor ancak hala farklı görüşler mevcut olsa da yapılan bazı araştırmalar siyah arka plan üzerinde okumalar yapmanın gözü daha az yorduğunu söylüyor. 

Mobil uygulamalardan sonra iOS 13 ve Android 10 güncellemeleri ile işletim sistemlerine de eklenen Karanlık Mod'u telefonlarda açmak oldukça kolay. Karanlık Mod özelliğinin iOS ve Android telefonlarda nasıl açılacağını aşağıda sizler için anlattık.

iOS Cihazlarda Karanlık Mod Nasıl Yapılır?

iOS cihazlarda Karanlık Mod kullanımını açmak için sadece aşağıda belirttiğimiz üç adımı uygulamanız gerekiyor.

  1. Ayarlar menüsüne girin.
  2. Ekran ve Parlaklık seçeneğine giriş yapın.
  3. Karşınıza gelen ''Görünüş'' ile ilgili tercihi ''Koyu'' olarak işaretleyin.

Android Cihazlarda Karanlık Mod Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda Karanlık Mod kullanımını isterseniz aşağıdaki adımları izleyerek isterseniz ekranınızın üst kısmını aşağıya doğru çekerek ulaşabileceğiniz hızlı menüde bulunan simge ile aktif edebilirsiniz. Karşınıza çıkan menüden ''Karanlık Mod'' simgesine tıklamanız yeterli olacaktır.

  1. Ayarlar menüsüne girin.
  2. Ekran seçeneğine giriş yapın.
  3. Açılan ekranda karşınıza çıkan tercihi ''Karanlık'' olarak işaretleyin.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap