ERR_TOO_MANY_REDIRECTS Hatası Çözümü

Bir siteyi çalıştırırken ve sürdürürken birçok farklı türde sorun ve hatayla karşılaşırsınız. ERR_TOO_MANY_REDIRECTS, çoğu kullanıcının kafasını karıştıran birçok hatadan biridir. Bu yazıda, bu hataya neyin sebep olduğuna ve nasıl düzeltileceğine bir göz atacağız.

Neyse ki, bu düzeltilmesi oldukça kolay bir hatadır. WordPress kullandığınız için sorunu kendi başınıza çözebilecek ve hemen düzeltebileceksiniz. İlk olarak bu hatanın gerçekte ne olduğunu ve arkasındaki anlamı öğrenmeniz daha iyi olacaktır. Sonrasında ise çeşitli çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

ERR_TOO_MANY_REDIRECTS nedir?

ERR_TOO_MANY_REDIRECTS (veya redirect loop), sitenizin sonsuz bir yeniden yönlendirme döngüsüne takıldığında size ve site ziyaretçilerine gösterilen bir hatadır. Bu, sitenizin sizi URL'ler arasında ileri geri göndermeye devam ettiği ve sonunda tükendiği ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatasını gösterdiği anlamına gelir.

Bu olduğunda, tarayıcınız ERR_TOO_MANY_REDIRECTS yazılı bir hata sayfası gösterecektir. Hata birçok farklı şeyden kaynaklanabilir. Genellikle WordPress çekirdek dosyalarıyla, temanızın bölümleriyle ilgili bazı ayarları değiştirdiğinizde, eklentiler çakıştığında ve sunucunuzda bir sorun olduğunda ortaya çıkar.

1. Tarama verilerini temizleyin

Bozuk veya güncel olmayan çerezlere sahip olmak çoğu zaman ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatasının görünmesine neden olabilir. Bu nedenle, tarayıcınızda depolanan site çerezlerini temizleyerek sorun giderme sürecine başlamak oldukça iyi bir fikirdir.

 • Google Chrome'u açın ve daha sonra sağ üst köşede yer alan dikey üç nokta menüsüne tıklayın.
 • Menüden Diğer Araçlar seçeneğine gelin ve daha sonra Tarama verileriniz temizle... seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan pencerede tüm seçenekleri seçin ve zaman aralığını Tüm zamanlar yapın.
 • Ardından Verileri temizle butonuna tıklayarak yönergeleri takip edip tarama verilerini temizleyin.

2. WordPress önbelleğini temizleyin

Bazı durumlarda, bir ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatası sırasında WordPress site yöneticisi alanına erişebilirsiniz. Yönetici kontrol panelinize giriş yapabiliyorsanız hatayı düzeltmek için WordPress sitenizin önbelleğini silmeyi deneyebilirsiniz.

WP Super Cache, WP Rocket, W3 Total Cache dahil olmak üzere popüler WordPress önbellek eklentilerindeki önbelleği silme işlemi oldukça benzerdir. Tek yapmanız gereken doğru şekilde önbelleği temizlemek ve yeni bir önbellek oluşturulmasını sağlamaktır.

 • WordPress yönetici panelinize giriş yapın.
 • Ardından Ayarlar kısmından yüklü olan önbellek eklentisini (WP Super Cache vb.) bulun.
 • Daha sonra Clear Cache veya Delete Cache gibi bir buton bulmanız gerekir. Bu butonu bulun ve ona tıklayın.

3. Eklentileri devre dışı bırakın

WordPress admin paneline erişiminiz yoksa bu durumda tüm eklentileri devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapabilmek için site dosyalarına FTP istemcisi üzerinden erişmeniz gerekmektedir. Bir FTP istemcisi yükleyerek bunu kolayca yapabilirsiniz.

 • Bir FTP istemcisi kullanarak web sunucusuna bağlanın.
 • Daha sonra wp-content klasöründe yer alan plugins klasörünün adını plugins-old olarak değiştirin.
 • Bu adım sitenizde yer alan tüm eklentileri devre dışı bırakmanıza yardımcı olacaktır.
 • Şimdi WordPress admin paneline tekrar giriş yapmayı deneyin ve ardından plugins-old yaptığınız dosyanın adını tekrar plugins yapabilirsiniz.
 • Son olarak eklentileri tek tek aktif hale getirerek sorun yaratan eklentinin ne olduğunu bulmalısınız.

4. CDN ve HTTPS ayarlarını kontrol edin

ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatası genel olarak HTTPS ayarlarınız ile ilgili olabilecektir. Birçok zaman hatalı yapılandırılmış bir SSL eklentisi veya süresi dolmuş bir SSL sertifikası nedeniyle bu tür bir hatayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

SSL Serves Test aracını kullanarak SSL sertifikanızın ve site adresinizin doğru şekilde çalıştığından emin olabilirsiniz. Diğer taraftan Cloudflare gibi bir CDN kullanıyorsanız sunucu tarafında herhangi bir hatanın olup olmadığını kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap