Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Android'den iOS'a WhatsApp Sohbetleri Nasıl Aktarılır?

WhatsApp, arkadaşlarımız ve ailelerimizle kolay ve güvenli bir şekilde iletişim kurmamızı sağladığı için hayatımızın ayrılmaz parçalarından biri durumundadır. Bazı Android kullanıcılarının yeri geldiğinde iOS ile çalışan iPhone cihazına geçme gibi fikirleri olabilmektedir. Bu yüzden en önemli şeylerden biri Android'den iOS'a WhatsApp sohbetleri aktarma durumudur.

WhatsApp verilerini Android'den iPhone'a taşıyabilir misiniz? Bunun için resmi bir yol yoktur. Dolayısıyla ya elle biraz uğraştıracak bir yöntemi kullanmalı ya da bu konuda üçüncü parti yazılımlara güvenmelisiniz. Android'den iOS'a WhatsApp aktarma konusunda deneyebileceğiniz çeşitli yöntemler vardır.

1. Android'den iOS'a WhatsApp sohbetlerini e-postayla aktarma

WhatsApp'ı e-postayla aktarma yolunu seçecekseniz biraz uğraşmanız gerekebilecektir. Çünkü bu yöntemde tüm sohbetleri olduğu gibi aktarma şansınız yoktur. Aktarmak istediğiniz sohbetleri siz seçersiniz ve daha sonra onları e-posta ile gönderip iOS telefonunuzdan alırsınız. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Geçmişi > Sohbeti E-postala yolunu takip edin. Burada istediğiniz sohbetleri yedeklemeyi seçin ve bunları e-posta adresinize gönderin.
 • Sohbet yedeklerini gönderdiğiniz e-posta adresini iOS cihazınızda açın ve söz konusu yedeği indirin.
 • Şimdi App Store üzerinden WhatsApp uygulamasını indirin ve çalıştırın.. WhatsApp yedekleri otomatik olarak tespit edecektir.

Yedeği yükleme işleminin başarılı olabilmesi için sadece mesajları geri yüklemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu yöntemle gerekli olan tüm sohbetleri yedekleyip e-posta yoluyla yeni telefonunuza aktarabilirsiniz. Fakat tam anlamıyla yedekleme yapıp aktarım gerçekleştirmek mümkün değildir.

2. Android'den iOS'a WhatsApp sohbetlerini Google Drive yoluyla aktarma

Günlük olarak kullandığınız WhatsApp mesajlarını başka bir cihaza aktarmanın en kolay yollarından birisi Google Drive yedeklemesidir. Android kullanıcıları günlük, haftalık ve aylık olarak yedekleme seçenekleri sayesinde mesajlarını periyodik olarak yedekleme seçeneğine sahiptirler. Bunun için Google Drive'ı kullanarak yedeğinizi geri alabilmeniz mümkündür.

 • Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği kısmına gidin.
 • Android telefonunuzda yedeklerin alındığı Google Hesabı seçeneğini belirleyin ve yedekleme işlemini gerçekleştirin.
 • Şimdi iOS cihazınızda Google Drive hesabınızın bağlı olduğu e-posta hesabınızı açın.
 • Şimdi App Store üzerinden WhatsApp uygulamasını indirin ve çalıştırın.. WhatsApp yedekleri otomatik olarak tespit edecektir. Tek yapmanız gereken Geri Yükle tuşuna dokunmaktır.

3. Android'den iOS'a WhatsApp sohbetlerini üçüncü parti yazılımla aktarma

Burada bahsedeceğimiz programların hemen hemen hepsi aynı yöntemle çalışır. Tek yapmanız gereken üçüncü parti yazılımları indirmek, onları çalıştırmak, yedeklemeleri yapmak, aktarımları gerçekleştirmek ve işlemi tamamlamaktır. Biz örnek olması açısından Wondershare Dr. Fone isimli uygulama üzerinden gideceğiz.

 • Wondershare tarafından geliştirilmiş olan Wondershare Dr. Fone uygulamasını buradan indirin.
 • Wondershare Dr. Fone uygulamasını bilgisayarınıza yükledikten sonra WhatsApp Transfer seçeneğini seçin.
 • Ardından Backup WhatsApp messages seçeneğini seçin ve Android cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın.
 • Uygulama cihazınızı gördükten sonra yedekleme işlemi başlayacaktır ve yedekleme tamamlandığında Backup successfully ibaresini göreceksiniz.
 • Şimdi WhatsApp özelliğinin altında yer alan Restore to Device seçeneğine gelin.
 • Daha sonra listede yüklemek istediğiniz yedeklemeyi seçin ve Next tuşuna tıklayın.
 • Ardından iOS cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın ve "Restore" tuşuna tıklayın.

Yedeği geri yükleme işlemi bittikten sonra işleminiz tamamlanmış olacaktır. Artık Android'den iOS'a WhatsApp aktarma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız. Dilerseniz işlemleri tam tersi olacak şekilde de yapabilirsiniz. Ayrıca Dr. Fone yerine farklı üçüncü parti yazılımlar kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap