Yeni iPhone’larda 4K ProRes İçin Minimum 256 GB Gerekiyor!

14 Eylül tarihi itibariyle yeni iPhone modelleri resmen tanıtıldı. iPhone 13 Pro ile 4K ProRes çekmek isteyenlerin en az 256 GB depolama alanına ihtiyacı var. 

iPhone 13 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olarak 4 farklı versiyonunu tanıtımını gerçekleştiren Apple, yeni modellerinde özellikle kameralarda ciddi değişimler yaptı. Saniyede 30 kare hızını destekleyen 4K ProRes video desteğini sağlamaya başlayan Apple, mevcut özelliği sadece üst modellerde kullanıma sundu.

Ancak kullanıcıların bu konuda en az 256 GB depolama kapasitesine sahip olması gerektiği de vurgulandı. Uzun süre yapılacak çekimlerde, kullanıcıların 1 TB gibi daha yüksek depolama alanına sahip modellerden birisini seçmesi gerekiyor.

4K ProRes özelliği hangi cihazlarda destekleniyor?

Apple, yeni teknoloji hakkında tanıtımında “iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, Kamera uygulamasında 128 GB depolama seçeneğiyle 1080p 30 FPS'de ve 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama seçenekleriyle 4K 30 FPS'de ProRes video kaydını destekler.” dedi. Bu doğrultuda yeni teknolojiyi tüm özellikleri ile kullanmak isteyenlerin, yeni modellerde minimum 256 GB sürümü tercih etmesi gerekiyor.

Özellikle profesyoneller tarafından daha yoğun bir şekilde kullanılması beklenen yeni özellik, yüksek renk doğruluğu, daha az sıkıştırma ve gelişmiş kodek desteğine sahip. Uzun metrajlı filmlerde ve televizyon yayınlarında kullanılabilecek kalitede görüntü sunan iPhone 13 Pro ve Pro Max modelleri üstelik düzenleme gibi alanlarda da artık daha yetenekli. 

Kullanıcılar iOS 15 ile birlikte yeni özelliği deneyebilecek. Düşük ışık performansı, özel makro destekleri ve alan derinliği, yeni kameraların ön plana çıkan özellikleri arasında.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap