Xiaomi, 200W Hızlı Şarjın Piller İçin Zararlı Olmadığını Duyurdu

Geçtiğimiz ay hızlı şarj teknolojisini tanıtan Xiaomi, yaptığı yeni açıklamada piller için bu teknolojinin zararlı olmadığını öne sürdü. Ancak pek çok uzman bu konuda çeşitli şüphelere sahip.

Akıllı cep telefonlarında ve tablet gibi diğer ürünlerde en çok yaşanan sorunlardan bir tanesi uzun süren şarj süreleri. Yoğun kullanımda kısa süre içerisinde şarjın tükenmesi, kullanıcılar için telefon kullanımlarındaki en büyük handikaplar arasında.

Mevcut probleminin giderilmesi adına bugüne kadar sunulan en önemli yeniliklerden bir tanesi Xiaomi tarafından duyuruldu. 200W 'HyperCharge' adı verilen yeni hızlı şarj teknolojisi, 4000 mAh kapasiteye sahip bir bataryayı 8 dakika içerisinde yüzde 100 doluluk oranına ulaştırabiliyor. Özellikle teknolojinin tanıtıldığı ilk andan itibaren büyük bir ilgi gördüğünü söylemek mümkün. Ancak Weibo’da tartışmalara konu olan hızlı şarj teknolojisi, duruma Xiaomi’nin de dahil olmasına neden oldu.

Özellikle 200W hızlı şarj teknolojisi ile bataryalarda çeşitli sorunların yaşanabileceğini öne süren kullanıcılar, yeni teknolojiye dair eleştirilerini dile getirdi. Xiaomi ise yoğun geçen tartışmaların ardından konuyla ilgili açıklama yaparak tartışmalara son noktayı koydu.

“800 Şarj Döngüsü Mevcut”

Şirkete göre, bir pil 200W'da 800 şarj ve deşarj döngüsünden sonra kapasitesinin yaklaşık %20'sini kaybedebilir. Bu, 5.000 mAh pili olan bir telefonun iki yıllık 200 W şarjdan sonra yaklaşık 4.000 mAh kapasiteye sahip olacağını gösteriyor. Xiaomi yaptığı bu açıklama ile hızlı şarj desteği olmayan modellerde de yaklaşık 2 yıllık bir kullanım sağlayan bataryaların, 200W ya da diğer hızlı şarj süreçlerinden ciddi bir etki görmeyeceğini öne sürüyor. Ayrıca 200W kullanımların telefonlarda ve bataryalarda farklı bir probleme yol açmayacağı da şirket tarafından dile getirildi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap