WhatsApp Video Gönderilerinde Kalite Seçilebilecek!

WhatsApp üzerinden gönderilen videolarda, ciddi bir kalite kaybı yaşanırken WhatsApp mevcut sorunu ortadan kaldırabilmek adına yeni özelliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor. 

Belirli süre geçerli olan medya paylaşım özelliğinin ardından WhatsApp için gündeme gelen yeni bilgilerde video gönderimi sırasında kalite seçiminin yapılacağı belirtildi. Video gönderimi sırasında kullanıcıların yaşadığı en büyük problemlerden birisi olan kalite kaybı WhatsApp için geliştirilen yeni özellik ile birlikte artık tarihe karışacak. Yeni özellik için ekran görüntüleri dahi paylaşılmış durumda.

Ekran görüntülerinden edinilen bilgilere göre kullanıcılar uygulama üzerinden yeni bir video göndermek istediği sırada karşısına seçenekler çıkacak ve kişiler tercihlerine göre seçim yapacak. Kullanıcılar eski sistemdeki kalite kaybı seçeneğini tercih edilebileceği gibi herhangi bir sıkıştırma olmadan yüksek kalite ile video transferinin yapılmasını sağlayabilecek. 

Yüksek kalitede video paylaşım desteği sağlanacak

WhatsApp için geliştirilen mevcut özellik, ilk olarak WABetaInfo uzmanları tarafından fark edildi. Şu anda aktif bir şekilde kullanılmayan ve geliştirilme aşamasında olan mevcut özellik, video kalitesini seçme imkanı sunarak kullanıcı verimliliğini arttıracak. Şu anda tek seçenek olarak sıkıştırılmış video desteği sunan WhatsApp, yenilenen versiyonuyla birlikte veri tasarrufunu arka plana alacak.  WhatsApp’ta yer alacak yeni seçenekler şöyle;

  • Otomatik (önerilen): WhatsApp, belirli videolar için en iyi sıkıştırma algoritmasının ne olduğunu algılar ve buna göre seçim yapar.
  • En iyi kalite: WhatsApp, videoyu her zaman mevcut en iyi kaliteyi kullanarak gönderir.
  • Veri tasarrufu: Android ayarlarda veri tasarrufu etkinleştirildiğinde, WhatsApp videoları göndermeden önce sıkıştırır ve tasarruf sağlar.

Veri tasarruf modu, kalitenin önemsiz olduğu videolar için oldukça kullanışlı. Özellikle mobil veri kullanıldığı göz önünde bulundurulduğunda daha düşük boyutlar ile gönderilebilecek videolar, hem veri tasarrufu yapılmasını hem de daha hızlı bir şekilde video transferinin gerçekleşmesini sağlar.

Ancak özellikle İŞ dünyasındaki kullanımlarda yüksek çözünürlük ve kaliteli ön planda tutulduğundan dolayı WhatsApp'a gelecek yine özellik dünya genelindeki milyonlarca kullanıcıyı mevcut sorundan kurtaracak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap