WhatsApp, Telefonsuz Çoklu Cihaz Desteğini Test Ediyor

WhatsApp uygulamasında uzun zamandan beri beklenen çoklu cihaz desteğinin test edilmeye başlandığı belirtildi. WhatsApp, resmi blog yazısı ile mevcut gelişmeyi duyurdu.

Çoklu cihaz desteği ile ilgili daha önceden yapılan sızdırmalar resmiyet kazanmamıştı. Ancak WhatsApp, yayınladığı yeni bildiri ile birlikte çoklu cihaz desteği üzerinde test çalışmalarına başladığını açıkladı. Böylece uzun zamandan beri gündemde yer alan iddiaların büyük bir bölümünün de doğru olduğu anlaşıldı.

Çarşamba günü yapılan açıklamalarda genel beta testleri ile yeni özelliği geliştirmeye başladığını belirten şirket, kayıtlı telefonu açmadan veya internete bağlanmadan 4 farklı cihazda WhatsApp'ın kullanılabileceğini belirtti. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda özel bir zincirleme ve bulut sistemin kullanılacağı uygulamada, senkronizasyon ile birlikte herhangi bir veri kaybı olmadan WhatsApp'ın sorunsuz bir şekilde kullanılacağı belirtildi. 

WhatsApp çoklu cihaz desteği neler sunacak?

WhatsApp'ın mevcut kullanımlarda ana kaynak olarak telefonu çok fazla bağlı kaldığını aktaran şirket, telefonun sinyalinin kesilmesi ya da bataryasının zayıflaması nedeniyle telefon dışındaki WhatsApp kullanımlarında ciddi sorunların yaşandığı aktardı. Mevcut sorunların ortadan kaldırılması adına yeni özellik üzerinde çalışmalara başlayan şirket, yeni özellik ile birlikte tüm bu handikapları ortadan kaldıracak. WhatsApp'ın çoklu cihaz mimarisi ile telefon kaynağı olmadan kullanıcıların WhatsApp'ı kullanabileceği ve aynı zamanda hiç bir özellikten de mahrum kalmayacağı açıklandı

WhatsApp mimarisi üzerinde özel bir şekilde çalışma yaparak çoklu cihaz deneyimini geliştiren şirket, her cihazda kullanılan WhatsApp için ayrı ayrı şifreleme sistemlerini kullanacak. Uçtan uca şifreleme gibi güvenlik tarafında herhangi bir riskin bulunmayacağı da duyurulmuş durumda. Özel bir bulut sisteminden yararlanacak olan WhatsApp, yeni özelliğini test süreçleri bittikten sonra tüm kullanıcılara sunacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap