Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

WhatsApp Sesli Mesajlara Yeni Özellik!

WhatsApp'ta sesli mesajlaşma özelliğine yeni bir özellik ekleniyor. Yeni güncelleme ile sesli mesajlar artık metne dönüştürülebilecek.

WhatsApp'ta yazmak istemeyen ya da yazı yazmak için uygun olmayan kişiler, sesli mesaj göndererek kolay bir şekilde iletişim sağlayabiliyor. Şimdi ise WhatsApp mevcut özelliği daha da geliştirebilmek adına yeni bir test sürecini başlattı.

Elde edilen ilk verilere göre kullanıcılar gönderilen sesli mesajlar için daha gelişmiş özelliklere sahip olacak. Sesli mesajları daha erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek için yapılan yeni çalışma ile birlikte gönderilen sesli mesajlar, yazıya dönüştürülebilecek. Böylece kullanıcılar sesi dinlemeye gerek kalmadan metin olarak gönderilen mesajları okuyabilecek ve daha hızlı bir şekilde etkileşim sağlayabilecek. Telefonlarda sesin analiz edilmesi adına WhatsApp'ın telefonlarda ek bir yetki alması gerekiyor. Bu nedenle kullanıcıların yetki vermesi halinde özelliği kullanabilmesi mümkün olacak. Yetki sağlandıktan sonra kullanıcıların sesli mesajlarına ulaşacak olan WhatsApp, böylece mesajı analiz ederek metin halinde kullanıcılar ile paylaşacak.

WhatsApp’ta Sesli Mesajlarda Yeni Dönem Başlıyor!

Mevcut çalışmalar ile ilgili ilk ekran görüntüleri de paylaşılmış durumda.

whatsapp-sesli-mesaj

whatsapp-sesli-mesaj

İlk testler hakkında yapılan incelemelerde, özellikle konuşma tanımalarının herhangi bir şekilde bulut sunucularda ya da WhatsApp'ın sunucularında barındırılmadığı belirtilirken, tamamen cihazlarda depolanacağı ve böylece kişisel verilerin de korunacağı ifade edildi. Bu bakımdan mevcut özellikten yararlanmak isteyen kullanıcılar için herhangi bir tedirginlik yaratacak durumun olmadığı da net bir şekilde ifade edilmiş durumda. Ancak mevcut deşifre özelliğini özellikle iOS platformlarında farklı sorunlara yol açabileceğini ve tartışmalar yaratabileceğini de söylemek mümkün.

Özellikle son dönemlerde iOS platformlarına yönelik çeşitli yenilikler sunan WhatsApp, bulut ve yerel yedeklemeler için uçtan uca şifreleme desteğini sunduğunu da duyurmuştu.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yapılmış Yorumlar (1)

Ayşe Bozok
14 Eylül 2021, 17:51

Çok güzel olmuş .

Yorum Yap