Üçüncü Taraf Uygulamalar, iPhone 13 Pro 120 Hz ProMotion Desteği Alamıyor!

Apple’ın piyasaya sunduğu yeni iPhone serisi ile ilgili her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Son haberler üçüncü taraf uygulamalarını içerdi.

Android işletim sistemindeki kadar olmasa da iOS’ta da üçüncü taraf uygulamaları kullanılabiliyor. Ancak yapılan yeni bir test, üçüncü taraf uygulamaları için beklentilerin altında bir performansın alınabileceğini gösterdi.

10 Hz’den 120 Hz’e kadar yenileme hızı destekleniyor

Apple tarafından yapılan tanıtımda, iPhone 13 serisinin ekranlarında farklı yenileme hızlarının sorunsuz bir şekilde destekleneceği belirtilmişti. Bu kapsamda ise kullanıcılar 10 Hz’den 120 Hz’e kadar değişen uyarlanabilir ekran seçeneklerine sahip durumda. Ancak üçüncü taraf uygulamaları söz konusu olduğunda hiçbir zaman 120 Hz’e çıkılmaması, şirketin eleştirilmesine neden oldu. 120 Hz maksimum yenileme hızı olmasına rağmen, App Store geliştiricileri çoğu uygulama animasyonunun 60 Hz ile sınırlı olduğunu ve bunun da kullanıcılar için eşit olmayan bir görüntüleme deneyimine yol açtığını keşfetti.

9To5Mac’ten çarpıcı rapor

9to5Mac’te yer alan gelişmeye göre ProMotion kaydırma ve tam ekran geçişleri için tam 120 Hz desteklense de animasyonlar 60 Hz ile sınırlı tutuluyor. Konuyla ilgili ilk paylaşımlardan birisi Apollo geliştiricisi Christian Selig’den geldi.

iPhone 13’e geçen kullanıcılarından yoğun bir şekilde şikayet aldığını söyleyen geliştirici, iPhone 13 modellerinde pil ömrünü korumak adına Apple tarafından bilinçli bir şekilde 60 Hz sınırının getirildiğini ve bu nedenle de ProMotion teknolojisini destekleyen uygulamalarda benzer sorunlar yaşanmaya devam ettiğini söyledi. İddialara göre iPad modellerinde böyle bir sınırlama getirilmediğinden dolayı kullanıcılar iPhone’larda elde edemediği deneyimi iPad modellerinde yakalayabiliyor.

iPhone 13 serisinde tüm Apple uygulamalarının 120 Hz’de sorunsuz bir şekilde desteklenmesi ancak üçüncü taraf uygulamalarında bu destekten mahrum bırakılması, şirket adına olumsuz bir itibar yarattı. Son dönemlerde Epic Games başta olmak üzere pek çok geliştirici ile uygulama mağazası sorunları yaşayan Apple’ın böyle bir sınırlamayı bilinçli olarak da getirebileceği düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap