Son 14 Yılda iPhone Fiyatları %80'den Fazla Arttı

Tüm dünyadaki ‌iPhone‌ fiyatlarına yönelik yapılan yeni bir araştırmaya göre, 2007 yılında piyasaya sürülen iPhone fiyatları dünya çapında yüzde 80'den fazla arttı.

iPhone fiyatları her dönemde dikkat çekiyor. Yeni bir araştırma ise yıllara göre fiyatlardaki değişimin ortaya çıkmasını sağladı. 2007 yılı itibariyle yapılan araştırmada, fiyatların ciddi bir yükseliş yaşadığı görüldü. 2007 yılından 2021 yılına kadarki süreç içerisinde tanıtılan ilk iPhone modeliyle son iPhone modeli arasındaki fiyat farkı %80 olarak belirlendi. Araştırmaya göre 2021’de piyasa sunulan iPhone modeli, 38 ülkenin her birinde ortalama 437 Dolar karşılığında satın alınabiliyor.

Fiyat artışında enflasyon ve Apple’ın ekonomik büyümeyi desteklemek adına yaptığı stratejiler etkili olmuş. Raporda bu konuda dikkat çeken detaylardan birisi de daha ileri teknolojiyi kullanmak adına yenilikler yapan Apple’ın bu nedenle yeni teknolojiler için yüksek maliyetleri karşılamak zorunda kaldığı belirtiliyor. Üstelik üretim maliyetlerinde son yıllarda yaşanan artış, iPhone fiyatlarının önceki yıllara göre daha fazla artmasına neden olmuş durumda.

Enflasyona göre yüzde 26 fazla artmış

Apple'ın iPhone fiyatlarının yerel enflasyon oranlarına göre yapılan karşılaştırmalarında ise yüzde 26 daha fazla fiyat artışı yaşandığı da belirtildi. Bu nedenle de ilk iPhone fiyatlarına göre son modeller için kullanıcıların fazladan 154 dolar ödemesi gerekiyor. Şirket tarafından yapılan araştırmada ülkelerin GSYİH oranlarına göre iPhone fiyatlarının karşılaştırıldığı harita da dikkat çekiyor. Harita ise şöyle,

Haritada Türkiye hakkında şöyle deniliyor;

  • Lansmandaki iPhone fiyatı: 921,05 $
  • iPhone'un bugünkü fiyatı: 1350,87 $
  • Lansmandan bu yana Türkiye GSYİH (PPP) değişimi: %48,86
  • GSYİH (PPP) sonrası iPhone'un maliyeti: 1371,08 $

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap