Samsung'dan Yeni Tasarım: Üç Ekranlı Katlanabilir Telefon

Güney Koreli teknoloji devi Samsung yeni bir telefon tasarımıyla karşımıza çıktı. İki önemli seriyle katlanabilir telefon piyasasında yer alan Samsung üçüncü bir seri daha oluşturmayı planlıyor. Üç ekranlı akıllı telefonları içerecek bu seride yer alan cihazlar Z şeklinde katlanabilir olacaklar.

Galaxy Z Fold ve Galaxy F Flip aileleriyle katlanabilir telefon piyasasında büyük bir yere sahip olan Samsung, katlanabilir telefon modellerinde ilerleme sağlamaya kararlı gibi görünüyor. LetsGoDigital'in ortaya çıkardığı bilgilere göre Samsung üç ekranlı katlanabilir akıllı telefon için patent kaydı yaptırdı.

Samsung'dan Üç Ekranlı Katlanabilir Akıllı Telefon Patenti

Samsung'un yeni patent başvurusunda yer alan bilgilere göre yeni tasarımda iki farklı menteşe kullanılacak. Menteşelerden biri Galaxy Z ailesinde olduğu gibi içe doğru katlanacak. İkinci menteşe ise rakip firma olan Huawei'in Mate X modelinde olduğu gibi dışa doğru katlanabilir olacak.

Samsung'un üç ekranlı katlanabilir akıllı telefonu girişimleri aslında çok yeni değil. Daha önceki dönemlerde benzer söylentiler ortaya çıkmıştı. Samsung'un yapmış olduğu patent başvurusu bir anlamda tüm bu söylentilerin doğrular nitelikte oldu. Çünkü patent görselinde yer alan bilgiler hemen hemen pek çok şeyi ortaya koydu.

Samsung'un bu yeni telefonunda kamera esnek ekranın altına yerleştirilecek. Kamera ilk ekranın parçası olacağı için hem katlandığında hem de tamamen açıldığında kullanılabilir olacak. Samsung bu telefonda Galaxy Z Fold 3'te yer alan benzer bir ekran altı kamera teknolojisini kullanacak. Buna ek olarak kamera konusunda iyileştirme yapabilmek için Samsung'un elinde pek çok fırsat olacak.

Üçlü Ekranda Üçlü Arka Kamera Yapısı

Samsung'un üç ekranlı ve üçe katlanabilir akıllı telefonu patenti yer alan bilgiler cihazın aynı zamanda üçlü kamera yapısına sahip olacağını gösteriyor. Buna ek olarak cihazda HDMI ve USB-C bağlantıları yer alabilecek. Bunların şimdilik ön bilgiler olduğunu ve zaman içerisinde değişebileceğini söyleyebiliriz.

Daha önce belirttiğimiz gibi kameralardan birisi ilk ekranın altına gömülü olacağından onu telefonu katladığınızda veya tamamen açtığınızda kullanabileceksiniz. Arka plana yerleştirilmiş olan ekran sayesinde ise çok daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebilmek mümkün olacak. Bu doğrultuda Samsung, ön kameradan performans bekleyen kullanıcıları memnun edebilecek.

Samsung'un üzerinde çalıştığı bu akıllı telefonu ne zaman piyasaya süreceği belli değil. Söylentilere göre cihazın 2022 yılının ortalarında tanıtılacağı ve muhtemelen benzer dönemde piyasaya sürüleceği belirtiliyor. Ancak teknik detaylar dahil olmak üzere pek çok durumun şu anlık belirsiz olduğunu unutmamalıyız.

Samsung'un üç ekranlı akıllı telefon projesi bir şekilde başarıya ulaşırsa tablet gibi daha büyük ekranlı akıllı cihazlara gereksinim duyan insan sayısında azalma olabilir. Elbette standart bir tablet ile hem telefon hem de tablet gibi bir görünüm kazanacak cihazları teknik detaylar olmadan karşılaştırmak çok kolay değil.

Katlanabilir Akıllı Telefonların Trend Olması Kaçınılmaz

Şimdiden patent üzerinden bir şeyler söylemek doğru olmayabilir. Ancak Samsung'un katlanabilir akıllı telefon piyasasında çok önemli bir yere sahip olduğu unutulmamalıdır. Samsung, ilk denemesinde yoğun eleştiriler almış olmasına rağmen Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip ailesinde en azından bir standardı yakalamış durumda.

Samsung'un yenilikçi adımlar atması değer toplamasını sağlıyor. Katlanabilir telefonlar henüz tam olarak yaygınlaşmış değil. Bu nedenle Samsung'un üç ekranlı bir akıllı telefon ile çıtayı yükseltmesi büyük bir trendin başlangıcı olabilir. Çünkü firmalar rekabette geri kalmamak için katlanabilir akıllı telefon piyasasına giriş yapmak isteyeceklerdir.

Söylentilerden yola çıkacak olursak Xiaomi ve Huawei katlanabilir cihazlar üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. OnePlus ve Vivo ise üçe katlanabilir bir cihaz geliştirmek için uğraşıyor. Özellikle Vivo'nun telefonunda bir sanal klavye yer alması bekleniyor. Doğal olarak mobil söz konusu olduğunda ileride yeni trendin katlanabilir cihazlar olmasını bekleyebiliriz.

Söylediğimiz gibi Samsung'un üç ekranlı üçe katlanabilir telefonuyla alakalı bilgiler şimdilik bu kadar. Telefona verilecek ismin ne olacağı, ne zaman tanıtılacağı, ne zaman piyasaya sürüleceği ve fiyatının ne olacağı belirsiz. Katlanabilir telefon satın almak istiyorsanız şimdilik bu telefon hakkındaki detayların netleşmesini bekleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap