OnePlus 10 Pro'nun Resmi Tanıtım Tarihi Belli Oldu

Çinli elektronik devi BBK Electronics'in alt kuruluşu olan OnePlus, bir süredir bilgi sızıntıları yaşanan yeni telefon modeli OnePlus 10 Pro'nun resmi tanıtım tarihini açıkladı. Özellikle amiral gemisi telefonlarla rekabet edebilecek düzeyde telefonlar üreterek ön plana çıkan OnePlus, Ocak ayının hemen ilk günlerinde yeni modelini tanıtacak.

OnePlus CEO'su Pete Lau yaptığı açıklamada diğer markalarla rekabete değindi. Birçok markanın amiral gemisi telefonlarıyla yarışabilmek içine OnePlus 10 serisinde yeni nesil işlemcilerden biri kullanılacak. Böylece marka her zaman olduğu gibi amiral gemisi telefonların karşısına tercih edilebilir bir alternatif sunmuş olacak.

OnePlus 10 Pro'nun Resmi Tanıtım Tarihi: 4 Ocak 2022

OnePlus tarafından yapılan açıklamaya göre OnePlus 10 ailesinin en güçlü üyelerinden biri olacak OnePlus 10 Pro, 4 Ocak'ta tanıtılacak. Şu anda orta seviye telefonlar arasında oldukça popüler bir yere sahip olan şirket, bu başarısını OnePlus 10 ve özellikle amiral gemileriyle rekabet edebilecek OnePlus 10 Pro ile taçlandırmak istiyor.

OnePlus 10 Pro'da Qualcomm tarafından üretilmiş olan yeni nesil Snapdragon 8 Gen 1 yonga seti kullanılacak. Yonga setinde 1 adet Cortex-X2, 2 adet Cortex-A710 ve 4 adet Cortex-A510 işlemci çekirdekleri bulunuyor. 4nm teknolojisiyle üretilen yonga setinde GPU olarak Adreno 730 yer alıyor.

Ekran açısından ise OnePlus 10 Pro, 120 Hz yenileme hızına sahip LTPO Fluid2 AMOLED tipi bir panele sahip olacak. Ekranın boyutu 6.7 inç olacak ve QHD Plus desteği sunacak. Bu anlamda cihazın ekran açısından da rekabetçi olacağını söyleyebiliriz. En azından kağıt üzerinde durumun bu şekilde olduğunu bilmekte fayda var.

OnePlus 10 Pro'nun Diğer Özellikleri

OnePlus 10 Pro bellek ve depolama açısından rakiplerinden geri kalmayacak. Telefonun 8 GB RAM ve 12 GB RAM içeren iki farklı versiyonu bulunuyor. Depolama açısından ise 128 GB ve 256 GB olmak üzere iki farklı imkan sunuluyor. Telefonda depolamayı yükseltmek için kart yuvası yer almıyor.

OnePlus, OnePlus 10 Pro'da üçlü bir kamera yapısı kullanmayı tercih etti. Ana kamera kısmında 48 MP geniş özellikli bir kamera kullanıldı. Ek olarak telefona 8 MP telefoto kamerası ve 50 MP ultra geniş kamera yerleştirildi. Ayrıca kameralarda Hasselblad Color Calibration, HDR ve panorama desteği bulunuyor.

OnePlus 10 Pro'nun ön kamerası ise Auto-HDR özellikli 32 MP geniş bir kameradır. Batarya kısmında ise Li-Polymer 5000 mAh gücünde bir batarya tercih edildi. Bataryanın 80W hızlı şarj desteği ve 50W kablosuz şarj desteği bulunuyor.

OnePlus 10 Pro İçin Fiyat Tahmini

OnePlus 10 Pro için doğrudan bir fiyat tahmini yapabilmek şimdilik pek mümkün görünmüyor. Telefonun 4 Ocak'ta tanıtılacak olması onun global anlamda satışa sunulacağı anlamına gelmiyor. Büyük olasılıkla telefon önce Çin pazarında satışa sunulacak ve ardından global satış aşamasına geçilecek.

OnePlus 10 Pro'nun fiyatı konusunda ise OnePlus 9 serisini baz alabilirsiniz. OnePlus 9'un en düşük modeli 729 dolardan satışa sunulmuştu. OnePlus 9 Pro ise 1.069 dolardan satışa çıkarılmıştı. OnePlus 9 serisi ile OnePlus 10 serisi arasında muazzam farklılıklar bulunmuyor. Bu nedenle fiyatının benzer aralıklarda yer alacağını ama fiyatlarda 10-30 dolar artış olabileceğini düşünüyoruz.

OnePlus 10 Pro resmi olarak 4 Ocak'ta tanıtılacak. Telefonun tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceği ve fiyatının henüz belli olmadığını söylemeliyiz. OnePlus 10 ailesinde OnePlus 10 ve OnePlus 10 Pro modellerine ek olarak OnePlus 10R modelinin yer alacağı söyleniyor. OnePlus 10R'nin ise Hindistan pazarına özel olacağı belirtiliyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap