iPhone Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır?

iPhone'da pil tasarrufu yapmanın birkaç kolay yolu vardır. Bunları bilmek önemlidir çünkü bugünün telefonları on yıl önce olduğu gibi tek bir şarjla birden fazla gün dayanma potansiyeline sahip değildirler. Günümüzde telefonu prize 1 gün takmadığınız zaman kendinizi şanslı hissetmelisiniz.

iPhone'un pil ömrümü uzatma konusunda çeşitli önerilerden oluşan bir liste derledik. Ayarlarınızı değiştirmek iOS cihazınızı gün boyunca nasıl kullandığınıza değiştirmeye kadar pek çok farklı ipucu bulabileceksiniz. Elbette bazılarını uygulamak için biraz kullanım değişikliği yapmalısınız.

Bununla birlikte eski iPhone modellerinde pilin yeni iPhone kadar dayanıklı olmayacağını bilmeniz gerekir. Belki artık telefonunuzun pil sağlığı eskisi gibi olmayabilir. Diğer taraftan gelen güncellemeler sonrasında pil ömründe ciddi değişiklikler yaşayabilirsiniz.

1. Düşük Güç Modunu Açın

Pilden tasarruf etmenin en kolay yolu budur. iOS 9 ile tanıtılan Düşük Güç Modu size yardımcı olabilecektir. Şarjınız bir şekilde %20'nin altına düştüğünde bu moda geçmeniz istenebilir. Ancak bunu elle açmanız mümkündür.

Bunu yapmak için Ayarlar > Pil kısmına gidin. Burada yer alan düşük güç modunu açabilirsiniz. Ayrıca onu kolay erişim için kontrol merkezine eklemeyi düşünebilirsiniz.

Düşük Güç Modu ekran parlaklığını azaltır, cihaz performansını optimize eder ve sistem animasyonlarını en aza indirir. Mail gibi bazı uygulamalar arka planda içerik indirmezler. Yine de kısa mesaj gönderebilir, arama yapabilir ve veri alabilirsiniz.

2. İzleme ve Oynama Oturumlarını Azaltın

Tamam bu bariz bir öneri olabilir. Ancak tekrar etmekte fayda var. iPhone'da medya dosyaları izlemek pilin hızlı bir şekilde tüketilmesine neden olur. Telefonunuza bağlı olarak bir saatlik bölüm izlemek %5 veya daha fazla sürebilir.

Aynı durum oyun oynamak için de geçerlidir. Özellikle çevrimiçi rekabetin olduğu oyuncular için telefonun komutlarını sunucudan ileri geri iletmek için fazla mesai yapması gerekir.

Bu yüzden yapabileceğiniz tek şey az izlemek ve az oynamaktır. Gerekirse iPhone'dan daha az şey talep edebilirsiniz. Parlaklığı azaltabilir, çözünürlüğü düşürebilir ve benzer adımlar atabilirsiniz. Grafiği yoğun oyunlar yerine daha az gereksinim isteyen oyunlara yönelebilirsiniz.

3. Konum Ayarlarını Kapatın

iPhone cihazınız LTE, GPS ve sensörleri kullanarak konumunuzu tam olarak belirleme özelliğini belirleyebilir. Ancak bu durum pilinizin çabuk tükenmesine neden olabilir.

Şarjınız düşükse Haritalar uygulamasını açık tutmayın. Bulunduğunuz yere veya konumunuza erişen diğer uygulamaları etkin bir şekilde izlemeyi bir kenara bırakabilirsiniz.

Örneğin, Haritalar uygulamasında elle gezinme gibi bu uygulamalardan bazılarını kullanmanız gerekiyorsa Ayarlar > Haritalar > Konum > Asla seçeneğini seçerek GPS'yi kapatabilirsiniz.

4. Parlaklığı Azaltın

Parlak aydınlatmalı ekranlar pili loş olanlardan daha hızlı tüketir. Parlaklığı düşürmek oldukça kolaydır. Bunu Kontrol Merkezi üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Parlaklık güneş simgesiyle gösterilen ortadaki dikey çubuğu kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca Otomatik Parlaklık özelliği açıksa ortamdaki ışık miktarına göre ekran parlaklığını otomatik olarak yükseltmesi söz konusu olacaktır. Bunu kapatmak için Ayarlar > Parlaklık yolunu takip edebilirsiniz. Ardından ekrandan gelen ışık miktarını ayarlayabilirsiniz.

5. Karanlık Modu Açın

Ekranınızdan gelen parlak ışığı azaltmanın bir diğer yoku Karanlık Modu kullanmaktır. Bu mod iOS 13 ile birlikte eklenmiştir. Yapılan testler söz konusu geçişin pil ömrünü %30 oranında uzatabildiğini göstermiştir. Ancak bu durum LCD ve OLED ekranlar arasında farklılık gösterebilecektir.

Karanlık Modu aktif hale getirmek oldukça kolaydır. Ayarlar > Ekran ve Parlaklık kısmına giderek bu ayarı aktif hale getirebilirsiniz. Telefonun günün belirli saatlerinde Karanlık Moda geçmesi için bir programlama dahi ayarlayabilirsiniz.

6. 4G/LTE'yi Kapatın

Telefonunuzu hücre servisine bağlı tutmak, telefonunuzun sürekli olarak metinler, e-postalar ve uygulamalar için verileri çektikçe pili tüketir. Bu aşırı derecede önemlidir. Ancak, telefonunuzu kesinlikle canlı tutmanız gerekiyorsa 4G/LTE bağlantısını kapatabilirsiniz.

Bunu yapmanın en kolay yolu Kontrol Merkezi'ni ziyaret etmektir. Sol üst köşedeki hücresel bağlantıyı kapatmak için yeşil düğmeye dokunun. Ayrıca, Ayarlar > Hücresel ögelerine girebilir, veri dolaşımının yanı sıra hücre verilerini de kapatabilirsiniz.

7. Telefon Hariç Her Şeyi Kapatın

Pilden kesinlikle tasarruf etmeniz gerekiyorsa iPhone'un kendisi dışında her şeyi kapatmayı düşünebilirsiniz. İlk olarak, kalan arka plan etkinliklerini durdurun. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > Arka Plan Uygulama Yenileme yolunu takip edebilirsiniz.

Ekranınızın uygulama bildirimleriyle aydınlanmasını önlemek için Ayarlar > Bildirimler kısmına gidin. Burada "Bildirimlere İzin Ver" seçeneğini kapatın. Son olarak, hücresel veri akışını sonlandırmak için Uçak Modu özelliğini etkinleştirerek telefonun açık kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap