Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

iPhone Ekran Altı Touch ID 2021’de Gelmeyecek!

iPhone'un yeni modellerinde yer alması beklenen ekran altı Touch ID sisteminde beklentiler 2022'ye kaldı. Mevcut özellik, 2021'de cihazlarda yer almayacak. 

Ekran altında kamera ve Touch ID gibi sistemler giderek yaygınlaşıyor. Özellikle son dönemlerde Apple hakkında pek çok farklı bilgi gündeme gelse de yayınlanan son raporlarda, iddiaların gerçek olmadığı görüldü. Bu bakımdan iPhone 13’de yer alması beklenen yeni özellikler, bir sonraki modelde yer alabilir.

Bloomberg'den Mark Gurman'a göre Apple, bir süredir Touch ID'nin ekran içi sürümünü test ediyor. Testler yapılsa da yeni teknolojinin 2021 yılı içerisinde piyasaya sunulacak modellerde yer alması beklenmiyor. Üstelik iddialara göre mevcut teknoloji için iki farklı senaryo var.

Ekran altı teknolojilerinde 2 senaryo ön planda!

İddialara göre 2 senaryo şöyle;

  • iPhone Pro modellerinde ekran altı Face ID kullanılması ve temel modellerde ekran altı Touch ID'ye geçilmesi
  • Premium ürün serisinde ekran altı Face ID kullanılması, Pro olmayan modellerde  çentikli kullanımların devam etmesi 

Mark Gurman'a göre Apple bu iki farklı senaryodan birisini tercih ederek yeni modellerini buna göre şekillendirecek. Kuşkusuz kullanıcılar için ekran altında yer alacak yüz tarama sensörü çok daha pratik ve kolay bir kullanım sunacak. Ancak hem yüz tanıma sensörlerinin pahalı olması hem de teknolojinin şu anda böyle bir gelişme çok uygun olmaması, Apple için alternatifleri daha fazla ön plana çıkarıyor. 

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap