Huawei, 4G Snapdragon İşlemcileriyle ABD Ambargosunu Aşacak

Huawei, kendi işletim sistemini geliştirerek ambargolara karşı önemli bir adım attı. Şimdi ise 4G işlemcilerle yeni bir plan hazırlanıyor.

Huawei, HarmonyOS ve yenilenen EMUI ile birlikte telefon sektöründe dikkat çekmeye devam ediyor. Yeni modellerde herhangi bir sorun yaşanmasa da özellikle eski modelleri kullananlar için sıkıntılar devam ediyor. Kendi işlemcilerini üretme noktasında zayıf kalan şirket, bu konuda Qualcomm gibi sektör devlerinden yardım almak zorunda. ABD’nin şirket için getirdiği kısıtlamalarda, 5G odaklı donanımlar bulunuyor. Bu nedenle de 5G olmayan Qualcomm ürünlerini almayı düşünen Huawei, 4G’li işlemcilerle de yasağı aşabileceğini düşünüyor

Qualcomm, Huawei’ye Yardım Edecek Mi?

Gündeme gelen son iddialara göre Huawei, Qualcomm ile anlaşma yaparak piyasa çıkacak son modellerden Snapdragon 778G’yi satın alacak. Ancak Huawei, 5G ile desteklenen işlemcinin 4G versiyonunu satın almak istiyor. Böylece 5G kullanılmayacak olması, ambargonun ortadan kalkmasını sağlayacak. Huawei bu konuda başarılı olursa Huawei Nova 9 modelinde bu işlemciye yer verilecek. Daha önce benzer hamle Huawei P60 serisinde de yaşanmıştı. Bu kapsamda ise Snapdragon 898 4G, Huawei Mate 50'de ya da Huawei P60'ta yer alabilir.

Bu geçici çözüm, Huawei'nin mevcut akıllı telefonların sahip olması beklenen üst düzey performansı sunmasına olanak tanıyor. Yaygın olarak kullanılmayan 5G’den de kolaylıkla vazgeçen şirket, şu anda bu stratejisiyle yola devam edecek. Ancak bu hamleye karşı ABD’den karşı yanıt gelebilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap