Google’dan Yeni Cihazımı Bul Özelliği

Apple AirTag ve AirPods kulaklıklar için geliştirdiği beni bul özelliği Google'ı da etkilemiş gibi görünüyor. Şirket cihazımı bul özelliğini daha da geliştirmeye başladı. 

Apple çok önemli eşyalar için kaybetme riskini ortadan kaldıracak AirTag cihazını piyasaya sundu. Bununla birlikte Airpods adı verilen kulaklıklar için de kaybolmayı önleyecek yeni takip sistemlerini tanıtan Apple, böylece kullanıcıların kullanım sırasında büyük bir kolaylık yaşamasını sağladı. Gelen son bilgilerde ise Apple'ın bu hamlelerine karşılık Google'ın cihazımı bul özelliğinde daha geniş yeniliklere yer vereceği belirtildi. 

Cihazımı Bul Özelliği Gelişiyor

Google mevcut yenilikleri sunmak için cihazımı bul özelliği üzerinde geliştirmeler yapacak. Benzer bir özellik ve uygulamaya sahip olan Apple’a yeni özelliği ile rakip olmayı hedefleyen Google şu ana kadar sessiz kaldı. Ancak kodlar üzerinden yapılan incelemelerde yeni özellik açığa çıkarılmış durumda.

XDA’da yer alan gelişmeye göre Android işletim sistemini kullanan kullanıcıların cihazımı bul özelliği ile çok daha fazla cihazda destek alabileceği belirtildi. Yapılan paylaşımlara göre Bluetooth bağlantısını kullanacak olan cihazımı bul özelliği, bu sayede Bluetooth teknolojisini kullanan tüm cihazları destekleyecek. Bu sayede internet olmasa dahi Bluetooth çekim alanı içerisindeki tüm cihazlar, cihazımı bul özelliği ile kolay bir şekilde bulunabilecek.

Google'ın geliştirdiği mevcut uygulama, şu andaki hali ile sınırlı bir destek sunabiliyor. Telefon, tablet ya da akıllı saat için kullanılabilen mevcut özellik kullanıcıların mevcut cihazları sıfırlamasını ya da uzaktan kilitlemesine imkan tanıyor. Özelliğin kullanıma sunulmasının ardından mevcut kısıtlamalar kaldırılarak tüm cihazlar için bluetooth aracılığı ile mevcut uygulamayı kullanmak mümkün olacak. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap