Google’dan Android 12’deki İnternet Ayarlar Açıklaması

Google tarafından yapılan yeni açıklamalarda Android 12 işletim sisteminde yer alan internet ayarları için detaylar paylaşıldı.

Android 12 işletim sistemi ile özellikle yeni bir tasarım sistemine geçildi. Pek çok farklı özelliğin ve işlevsel kısayolların eklendiği işletim sisteminde, son dönemlerde en çok dikkat çeken yeniliklerden bir tanesi ise internet için getirilmiş yeni kutucuk oldu. Bu kutucuk hakkında gündemde farklı tartışmalar yaşanırken, Google yayınladığı yeni açıklama ile birlikte durumu netliğe kavuşturdu.

Tüm Bağlantılar İnternet Kutucuğunda Toplantı

Android 12 işletim sisteminde Wi-Fi bağlantısını kapatmak isteyenler, internet ayarları kutucuğuna dokunduktan sonra mobil veri ya da Wi-Fi değiştirebileceği başka bir menüye götürülüyor. Önceki versiyonlarda mobil veriyi ve Wi-Fi’yi iki farklı grup altında toplayarak kullanıcıların daha kolay bir şekilde bağlantıları yönetmesini sağlayan Google, yeni işletim sisteminde tek bir kutucuk altında bu iki bağlantı seçeneğini bir araya getirdi. Bu nedenle de kullanıcılar internet dokunuşunun ardından açılacak menüden yeni bir seçim yapmak zorunda bırakıldı. 

Bu yeni seçenek kullanıcılar tarafından çok fazla kullanışlı bulunmadığı gibi eski sisteme geri dönüş yapılabilmek adına farklı uygulamalar, eklentiler ve kodlar yazılarak kullanıcılar ile paylaşıldı. Bu bakımdan Android 12'de mevcut değişikliği geri almak, teknik işlemler ile mümkün. Google ise yaptığı yeni açıklamada neden böyle bir değişikliğe gittiğini duyurdu. Açıklamada ise şöyle denildi;

Bu yeni tasarımla, yeni internet Panelinden hücre ağınızı seçerek Wi-Fi ve Hücresel bağlantılar arasında hızla geçiş yapabilirsiniz. Çalışmalarımızda, kullanıcıların çoğunun telefonlarını hücresel ağa bağlanmaya zorlamak için Wi-Fi'yi kapattığını bulduk. Bu genellikle zayıf bir Wi-Fi bağlantısına ve telefonun kullanıcının operatörüne bağlanmasını sağlamak için alternatif bir yolun olmamasına yanıt olarak yapılıyor.

Wi-Fi'yi kapatan kullanıcılar, Wi-Fi'yi tekrar açmayı unutacak ve bu da olası aşırı mobil veri kullanımına neden olacaktır. Araştırmamız, bunun kullanıcılar için bir sıkıntı noktası olduğunu gösterdi. Bu nedenle bu sürümde bu sorunu gidermeye karar verdik. Yaptığımız değişikliklerle, Wi-Fi bağlantısı sorunları olan kullanıcılar, iki hızlı dokunuşla operatörlerini kullanmaya geçebilirler.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap