Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Google Yeni Modellerinde Samsung Sensör ve Exynos 5123’i Kullanabilir

Android 12 Beta 4, Pixel 6 için bazı soru işaretlerini giderdi. Kod yapısına göre yeni modelde Exynos 5123 modeme ve sensöre yer verilecek.

Google piyasaya süreceği yeni akıllı telefon serisi için bazı paylaşımlar ile ilk ipuçlarını verdi. Akıllı telefonlar için merak edilen pek çok farklı detay bulunduğundan dolayı kullanıcılar için çok fazla soru işareti bulunuyor. Tanıtım tarihine kadar pek çok farklı iddianın ve sızıntının yaşanması beklenen Pixel 6 için ilk veriler, Android 12 için yayınlanan 4. beta versiyondan geldi. 

Pixel 6'da Samsung’un 50MP GN1 sensörü kullanılabilir

Google Pixel 6 için Android 12. Sürüm notlarında cihazda Samsung'un özel sensörlerini kullanılacağı keşfedildi. Kod yapısında yapılan araştırmalarda "gn1_wide_p21" ifadesine yer veren Google, cihazlar için bazı özelliklerin yakalanmasını sağladı. Mevcut kod yapısı geçtiğimiz yıl tanıtılan yüksek megapikselli görüntü sensörünü ifade ediyor. Çift piksel otomatik odaklama gibi gelişmiş özelliklere sahip olan kamerada özellikleriyle dikkat çekiyor.

Bu doğrultuda Pixel 6’da Samsung tarafından geliştirilmiş 50MP GN1 sensörü yer alacak. Google, son birkaç nesil Pixel telefonlarda Sony'nin IMX363 görüntü sensörünü kullanmıştı. Bu nedenle yeni amiral gemileri için Samsung GN1’ye geçiş yapılması ham özellikler açısından büyük bir yükseltmenin yapıldığını gösteriyor.

Google, Samsung'un Exynos 5123 modemini kullanabilir

Paylaşılan sürüm notlarındaki kodlarda dikkat çeken bir diğer detay ise modem. "G5123b" kod yapısı üzerinden anlaşılan bu detay da yine Google ile Samsung arasında yeni modelin geliştirilmesi için ciddi bir çalışmanın ve ortaklığını yapıldığını gösteriyor. Google mevcut modemi kullanarak Pixel 6'yı küresel olarak satışa sunmayı hedefleyebilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap