Google Play'de Telegram 1 Milyar İndirmeyi Aştı

WhatsApp'ın yaşadığı düşüş sonrasında yükselişe geçen Telegram, Google Play'de 1 milyar indirme barajını aşmayı başardı.

WhatsApp gizlilik sözleşmeleri nedeniyle özellikle yaz aylarında büyük bir tartışmanın ateşini fitilledi. Bu süre içerisinde ise kullanıcıların büyük bir bölümü WhatsApp alternatiflerine geçiş yaparak WhatsApp'ın düşmesine, rakiplerinin ise güçlenmesine neden oldu. Mevcut durumun somut bir göstergesi ise Android ekosisteminde yer alan uygulama market Google Play Store’de yaşandı. Google Play Store verilerine göre Telegram yapılan son güncelleme ile 1 milyar indirilme sayısını aşmayı başardı. 

2013 yılında yayınlanmaya başladı

2013 yılında piyasaya sunulan ve Google Play Store üzerinden yayınlanmaya başlanan uygulama, aradan geçen 8 yıllık sürenin ardından 1 milyar defa indirilmeyi başardı. Grup sohbetleri, video görüşmeleri, mesajlaşmak ve multimedya dosyalarının paylaşılması konusunda sektördeki en iyi alternatiflerden bir tanesi olan Telegram, indirme konusunda da bu güncelleme sonrası önemli bir kilometre taşını aşmayı başardı.

Ancak bu noktada uygulamanın 1 milyar kullanıcıya sahip olduğunu söylemek mümkün değil ve böyle bir algı da anlaşılmamalı. Mevcut indirme sayıları Google Play Store üzerinden uygulamanın kaç defa indirildiğini gösteriyor. Mükerrer indirmeler olduğu gibi Apple, Windows, MacOS, Linux gibi pek çok farklı platformda desteklenen Telegram için veriler Google Play Store’den çok daha uzak. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap