Davayı Kaybeden Apple, 95 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

Apple’a karşı açılan toplu bir davada karar verildi. Davada Apple haksız bulundu ve şirketin 95 milyon dolarlık bir tazminat ödemesine hükmedildi.

Apple'ın yeni ürün satın alan kullanıcılara sunduğu hüküm ve koşullar, bu sefer şirketin aleyhinde bir karar alınmasına neden oldu. Apple'ın hüküm ve koşullara uymadığını öne sürerek şirkete karşı toplu bir dava açan kullanıcılar, gerekçelerinde haklı bulundu ve Apple iddiaları kabul ederek 95 milyon dolarlık tazminat ödeyeceğini söyledi.

Cihazlarda onarılan parçalar kullanmış

Davaya konu olan detay Apple'ın cihaz değişim ve tamir işlemleri oldu. Merkezlere başvuran kişilerin cihazlarında yeni parçalar yerine onarılmış ve değiştirilmiş parçalar kullanılması kullanıcıların dikkatinden kaçmadı.  Şirketin sözleşmelere göre cihaz onarımlarında, onarılan ve yenilenen parçalar kullanmaması gerekiyordu.

Toplu dava, 20 Temmuz 2012 tarihi itibariyle iPhone Yükseltme Programı aracılığıyla iPhone veya iPad için AppleCare Koruma Planı veya AppleCare+ satın alan kullanıcıları kapsıyor. Bu bakımdan satın alınan güvenceler ile yeni bir telefon almak yerine yeniden üretilmiş veya yenilenmiş cihaz alan kullanıcılar, belirtilen şartlara uyuyor olması halinde Apple’dan tazminat almaya hak kazanacak. Mahkemede yapılan oturumlara göre bu kapsam dahilinde bulunan kullanıcılara yapılacak toplam tazminat tutarı 95 milyar doları buluyor.

Ödemeler nasıl yapılacak?

Mahkeme yeni sonuçlandığında an dolayı ödemelerin hata yapılan tüm kullanıcılara mı yoksa sadece başvuru yapan kullanıcılara mı yapılacağı bilinmiyor. Ödeme şartları ile ilgili diğer detaylar da netlik kazanmış değil. Bu bakımdan önümüzdeki günlerde Apple tarafından yapılacak resmi duyurular ile resmi karar açıklanacak. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap