Apple’dan Ön Siparişlerde Neden Seçenek Sunmuyor?

Apple tarafından yapılan tanıtımlar sonrasında cihazlar için ön sipariş süreci başladı. Ancak bu süreçte özellikle şirketin kullanıcılara yönelik çok fazla seçenek sunmaması dikkat çekti.

Ön siparişler, telefonların kullanıcılar tarafından ne kadar benimsendiğinin önemli işaretlerini taşır. Dikkat çeken ve kullanılmak istenen modellere ön sipariş dönemlerinde daha fazla ilgi gösteriliyor. Yeni özellikleri ve teknolojileri kullanmak isteyen kullanıcılar, ön sipariş ile telefonu ilk kullananlar arasında yer alabiliyor. Ancak bu konuda markaların birbirinden farklı stratejileri, kıyaslama noktasında da dikkat çekiyor.

Apple neden yeni modellerinde kampanya yapmıyor?

Ön sipariş döneminde Apple, yine pek çok konuda olduğu gibi rakiplerinden farklı bir strateji sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl piyasaya sunulan iPhone 12 modellerinde ön sipariş döneminde sipariş veren kullanıcılar, hiç bir avantaja sahip olmadan cihazları satın almıştı. Buna karşın Samsung başta olmak üzere diğer şirketler tarafından yapılan ön siparişlerde, kullanıcılara pek çok farklı avantaj sunuluyor.

Böylece cihazların hemen satın almasını daha da kolay hale getiren Samsung ve Android üreticileri, Apple’dan farklı olarak çeşitli indirimler ve fırsatları daha da cazip hale getirecek seçenekler sunabiliyor. Geçtiğimiz yıl iPhone 12 sonrasında Apple'ın farklı bir strateji sürdüreceği tahmin edilse de bu yıl da beklenen olmadı. Şirket yaptığı tanıtımlar ile birlikte modellerinde yine herhangi bir fırsat sunmayacağını net olarak gösterdi.

Markaların ön sipariş seçenekleri neler?

Ön siparişlerde de kullanıcılara avantajlar sunan tek şirket sadece Samsung değil. OnePlus özel kulaklıkları ve Google Stadia aboneliklerini, Google kulaklıkları, Huawei ise Sonos hoparlör ile ön sipariş veren kullanıcılara farklı seçenekler sunuyor. Apple'ın bu konuda neden bu kadar katı davranmayı tercih ettiği ise oldukça merak uyandırıyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap