Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Apple, Tamamen Cam iPhone Tasarımının Peşinde

Apple, iPhone 14 için ilk bilgilerden birini paylaşmış olabilir. Tamamen camdan oluşan iPhone için üzerinde çalışılan planların sızdırılmasının ardından iPhone 14 ile ilgili beklentilerin değiştiğini söyleyebiliriz. En azından gelecekte bir dönemde tamamen camdan oluşan bir iPhone görebiliriz.

Yakın zamanda ADB hükümetine sunulan bir Apple patenti, tamamen camdan oluşan bir cihazı tanımlıyor. Tamamen cam olan cihazın ön, arka ve kenarlar boyunca uzanan bir ekranı bulunuyor. Bu patentin iPhone 14 için alınıp alınmadığı net bir şekilde belli olmasa bile Apple'ın tamamen camdan bir şeyler üzerinde çalıştığı kesinleşti.

Tamamen Cam iPhone Çok Uzakta Olmayabilir

Cihazın çevresini saran cam ekrana sahip bir iPhone çok uzakta olmayabilir. Sızdırılan bilgilere göre, California merkezli teknoloji devi Apple, telefonun boyutunu değiştirmek yerine ekran alanını ikiye katlayacak bir tasarımın üzerinde çalışıyor olabilir. En azından sunulan patentin bu yönde bir bilgi sunduğunu söylemek mümkün.

Patently Apple internet sitesinin sızdırdığı bilgiler doğrudan U.S. Patent and Trademark Office'e dayandırılmaktadır. Apple'ın kaydını yaptırdığı patent, kenarlarında dokunmatik ekran düğmeleri olan bir camla kaplanmış bir telefonu (iPhone'u) içermektedir.

Bu patentin kullanılması durumda cihazda yaşanacak değişikliklerden ilki kullanıcılara çoklu görevleri yapma konusunda daha fazla esneklik sunulacak olmasıdır. Örneğin, kullanıcılar istemeleri halinde telefonun bir tarafında farklı işlem öteki tarafında farklı bir işlem yapabilecekler. 

Tasarım Daha Fazla Kullanılabilir Alan Sunuyor

Detaylı olarak incelendiğinde Apple tarafından kayıt ettirilen patent, altı tarafı cam muhafazalı elektronik cihazlara ve bir cihazın her tarafına uzanan bir muhafazayı içeriyor. iPhone düşünüldüğünde söz konusu ekranlar, muhafazanın iç eğrilerine uyum sağlayarak ek dokunmatik giriş bölgeleri sunuyor.

Apple tarafından alınan patent aynı zamanda kullanılacak olan camın kavisli ve konik bir biçimde nasıl kullanılacağına yönelik çeşitli detayları barındırıyor. Apple ayrıca belirli cam yüzeylerin yakınındaki giriş bölgelerini ayırt etmek için farklı dokuların kullanılacağını belirtiyor.

Patent Sadece iPhone'u Kapsamıyor

Apple'ın tamamen cam veya cihazın çevresini saran ekran patenti sadece iPhone'u kapsamıyor. Patentin ana odak noktası iPhone gibi gözükse bile Apple'ın patenti ayrıca bunun Apple Watch veya Mac Pro (silindirik) gibi cihazlarda kullanılabileceği gösteriyor.

Apple'ın tamamen cam tasarımının peşinden gitmesi aslında yeni bir şey değil. Steve Jobs tarafından "markanın asıl ruhu" olarak nitelendirilen Apple'ın eski tasarımcısı Sir Jonathan Paul Ive, tamamen camdan olan Apple cihazlarının kaçınılmaz bir son olduğu fikrine sahipti.

Buna ek olarak, cihazın çevresini saran ekran fikri sadece Apple'ın üzerinde çalıştığı bir şey değil. Dünyanın en gözde telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi tamamen ekrandan oluşan bir telefon tanıtımı gerçekleştirmişti. Ayrıca, Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un yine tamamen ekrandan oluşan bir cihaz üzerinde çalıştığı bilinmektedir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap