Android iOS'a Göre 20 Kat Daha Fazla Veri Paylaşıyor

Dublin'deki Trinity College’de görevli bilgisayar bilimi profesörü tarafından yürütülen bir araştırma, Android ve iOS arasında bilgi paylaşımı konusunda ciddi bir fark olduğunu ortaya çıkardı.

Trinity College'da görev yapan araştırmacı Doug Leith imzalı yeni rapor, teknoloji dünyasında büyük bir dikkat çekti. Son dönemlerde kullanıcı gizliliği ve kullanıcı izleme gibi durumlar büyük bir tepki çekerken, programlardan teknoloji şirketlerine kadar her bir kesim, bu konuda gündeme gelebiliyor. Son yeni bir araştırmada ise Android işletim sisteminin kullanıcı veri paylaşımında iOS’a göre çok daha cömert olduğu öne sürüldü.

Hangi veriler paylaşılıyor?

Rapora göre iOS; IMEI, donanım seri numarası, SIM seri numarası, telefon numarası, UDID ve reklam kimliği dahil cihaz kimlikleri, konum, çerezler, yerel IP adresi ve yakındaki Wi-Fi Mac adresleri ile ilgili bilgileri paylaşıyor. Android bu verilere ek olarak Wi-Fi MAC adresini ekleyerek benzer verileri gönderiyor. Ancak Leith tarafından dikkat çeken detay toplanan bilgi miktarı.

Araştırmaya göre, Android başlangıçta Google'a yaklaşık 1 MB veri gönderirken, iOS Apple'a yaklaşık 42 KB veri gönderiyor. Telefon kullanılmadığı durumlarda Android her 12 saatte bir 1MB daha veri servis ediyor. Bu veri büyüklüğü, iOS'taki yaklaşık 52KB’a karşılık geliyor. ABD’deki standart bir kullanıcı baz alındığında Google'ın kullanıcılardan her 12 saatte bir 1,3 TB veri topladığı tahmin edilirken, Apple aynı süre içinde 5,8 GB veri alıyor.

Android için veri toplama işlemlerinin yapılması sırasında Android 10 işletim sisteminin kullanıldığı Google Pixel 2 kullanıldı. İOS testlerinde ise iOS 13.6.1 sürümünü kullanan bir iPhone tercih edildi. Ağ bağlantılarının izlenmesi adına ise iki cihaz da jailbreak'liydi.

Trinity College'da görev yapan araştırmacı Doug Leith tarafından yayınlanan rapor, çok dikkat çektiği gibi pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Veri hacminin ölçülmesi noktasında hatalar yapıldığı öne sürülürken, konuyla ilgili pek çok teknoloji araştırma şirketleri de harekete geçti. Bu bakımdan önümüzdeki günlerde yapılacak yeni araştırmalar, mevcut çalışmaya yeni bir boyut katabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap