Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Zihin Okuyan Kasklar Satışa Çıkıyor

ABD'de bulunan bir şirket, zihin okuma yapabildiğini iddia ettiği kaskları satışa çıkarıyor. Zihin okuma yapabildiği iddia edilen kaskların fiyatı 50 bin dolar.

Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan Kernel adlı şirketin sahibi Bryan Johnson, zihin okuyabilen kasklarını 50 bin dolara satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Son 5 yıldır 110 milyon dolar harcayarak beyindeki aktiviteleri kaydedebilen kasklar geliştiriğini söyleyen Johnson, bu icadla bilim dünyanın heyecanlandığını belirtti. Geliştirilen kaskların beynin kan akışını ve elektriksel uyarılarını düşünce hızında ölçerek analizini yapan ve bu organın nasıl tepki verdiğini sensör yuvaları sayesinde verilere dökerek izlenebiliği söyleniyor.

Kernel yöneticisi Bryan Johnson, kaskların üretimi için büyük riskler aldığını ve şirketin yola devam edebilmesi için kişisel banka hesaplarını neredeyse sıfırladığını, maaş ödemelerini aksattığını söyledi. Kasklar hakkında açıklamalarına devam eden Johnson, "Bilim insanları kalbimizi, kanımızı ve hatta DNA'mızı ölçmek için her türlü test ve makineyi yaptı. Ancak beyin testleri nadir ve pahalı olmaya devam ediyordu ve bizi en çok tanımlayan organ hakkındaki verilerimizi keskin bir şekilde sınırlandırıyordu." dedi.

zihin okuyan kask satışa çıkıyor

Bu teknolojinin yıllardan beri var olduğunu fakat milyonlarca dolara mal olan ve hastaların bir ortamda hareket etmeden oturmasını gerektiren oda boyutunda makineler sayesinde mümkün olabildiği belirtildi.

Şirket, "Heyecanlı araştırmacılar; beyin yaşlanması, zihinsel bozukluklar, sarsıntılar, felçler ve meditasyon gibi geçmişteki metafizik deneyimlerin arkasındaki mekanikler hakkında fikir edinmek için kaskları kullanmayı bekliyor." açıklamasını yaptı.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap