Youtuber'lara 5 Yıllık Geriye Dönük Vergi İncelemesi Başlatıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, başta YouTube olmak üzere sosyal medya uygulamalarında içerik üretenlere vergi incelemesi başlattı.

Sosyal medya uygulamalarında izlenme sayısına göre para kazanan içerik üreticileri hakkında geriye dönük vergi incelemesi başlatıldı. 5 yıllık geriye dönük İncelenmenin başlatılmasının nedeni ise kazanç sağlayan kişilerin artışı olarak gösterildi.

İncelemeler, kişilerin banka hesaplarına yönelik olacak. Google Ireland tarafından yapılan ödemeler üzerinden 5 yıllık geçmiş incelenecek.

YouTube için örnek vermek gerekirse, 1.000'den fazla aboneye ve 4.000 saatten fazla izlenmeye sahip olan hesaplara YouTube tarafından reklam veriliyor. Videoyu yükleyen kişiye, videonun izlenme sayısına bağlı olarak YouTube tarafından ücret ödeniyor.

Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı, Yeni Ekonomi Danışmanlık AŞ kurucu ortağı Nazmi Karyağdı, konuyla ilgili olarak Dünya Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. Nazmi Karyağdı, YouTuber'ların kazançlarını serbest meslek kazancı olarak tanımladı ve vergilendirmenin kuraldışı olduğunu vurguladı.

Nazmi Karyağdı, inceleme için ''Toplumsal ve ekonomik duyarlılığa sahip olduğunu bildiğimiz Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan'ın sorunun çözümüne ilgi göstereceğine inanıyorum. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayınlayacağı Gelir Vergisi Genel Tebliği ya da Gelir Vergisi Sirküleri ile YouTube benzeri sosyal medya sitelerinden elde edilen gelirlerin GVK Md. 18 kapsamında serbest meslek kazancı istisnasına tabi olduğu şeklinde hukuka ve hayatın gerçeklerine uygun bir yönlendirme yapması sorunu kalıcı ve hukuki olarak çözecektir.'' sözlerini söyledi.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap