Youtube’da Denetimli Mod Dönemi Başlıyor!

YouTube tarafından tanıtımı yapılan yeni özellik, özellikle çocuk kullanıcılar için ailelerin daha fazla kontrole sahip olmasına imkan tanıyacak.

YouTube, pandemi dönemi ile birlikte daha fazla kullanıcıya hizmet vermeye başlarken, kullanıcıların büyük bir kısmını küçük yaştaki çocuklar oluşturuyor. Aileler için çocukların güvenli içerikler izlemesine imkan tanımak isteyen YouTube, yeni bir mod üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. YouTube blog gönderisi ile duyurulan yeni gelişmeye göre artık ebeveynler çocukları için çeşitli kriterler getirebilecek ve hesapları üzerinde denetim sağlayabilecek.

YouTube Denetimli Mod Özellikleri Neler?

Bir Google hesabı üzerinden çocuklarının hangi içeriklere erişebilmesini tanımlayabilecek ebeveynler, böylece YouTube kullanan çocukları için endişe etmeyecek. Mevcut özellik için ilk olarak yeni bir beta sürümünü kullanıma sunacak olan YouTube, yapılacak testler sonrasında tüm kullanıcılar için mevcut özelliği kullanıma alacak.

Yeni özellikte en çok dikkat çeken ise bazı özelliklerin tamamen devre dışı bırakılacak olması. Denetimin aktif hale getirilmesi halinde, mevcut uygulamayı kullanan çocukların uygulama içi satın alma, yorum yapma gibi fonksiyonlardan yararlanması mümkün olmayacak. Konuyla ilgili YouTube'un Ürün Yönetimi Direktörü James Beser tarafından yapılan açıklamada, özellikle küçük yaştaki çocuklar için YouTube’un istenen veriye erişmede büyük bir kolaylık sağladığı ancak bu konuda ailelerin endişelerini gidermek adına denetimin getirilmesinin uygun bulunduğu belirtildi.

+9, +13 gibi farklı yaş kısıtlamaları gibi pek çok ayarlama yapabilecek olan aileler, YouTube yeni sürümü ile birlikte kuşkusuz önemli bir özelliği kullanma imkanına sahip olacak.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap