Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

YouTube'tan TikTok'a Rakip

TikTok, bugünlerde sosyal medyada gerçekten popüler bir durumda. Instagram gibi diğerleri onun içerik formatını kopyalamaya çalıştı. Şimdi YouTube da mücadeleye katıldı.

YouTube bugün, doğrudan ana uygulamanın içinde yer alan kısa biçimli bir video özelliği olan "Shorts" özelliğini resmen duyurdu. Şirket kısa süre önce mobil uygulamasında yalnızca birkaç saniye süren videoları öne çıkarırken, Shorts, TikTok ve Reels'da bulunanlara benzer video oluşturma araçları sunarak işleri bir sonraki seviyeye taşıyor.

Şimdilik bu özellik, yalnızca Hindistan'da beta olarak kullanıma sunulmaya başladı. Her Short, maksimum 15 saniye uzunluğundadır. Birden çok klip bir araya getirilebilmektedir.

Bununla birlikte, YouTube, bazı arka plan melodileriyle film çekmenize olanak sağlamak için geniş lisanslı müzik kitaplığından yararlanıyor. Kullanıcılar filme almaya başladıklarında bir zamanlayıcı ve geri sayım görecekler ve birkaç yaratıcı seçenek eklemek için kayıt hızını kontrol edebilecekler.

Kullanıcıların özelliği gerçekten kullanmasını sağlamak için YouTube, uygulamanın gezinme çubuğunun alt kısmında yeni videolar yüklemek için belirgin bir şekilde yer alan bir düğmeyi öne çıkartmıştır.

Şirket kesinlikle en son çoğunluğa atlıyor olsa da, adil olmak gerekirse, YouTube'un "eğlenceli kısa video" formatına herkes kadar sahip olduğu iddia ediliyor. Platformdaki (bazıları Vine'dan gelen) birçok içerik oluşturucu, halihazırda kısa videolar konusunda uzmanlaşmıştır ve 10 saniyelik uzun meme içeriği sıkıntısı da yoktur.

Alternatif olarak, zaten videolarla dolup taşan bir platformda daha fazla şişkinliğe dönüşebilir. YouTube, Shorts’ın "erken beta" aşamasında olmasına rağmen, özelliği zaman içinde iyileştirmek üzere kullanıcılardan geri bildirim almak için şimdi yayınladığını belirtiyor. TikTok kadar tam özellikli değil ama değerli bir başlangıç denilebilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap