Youtube Önerilen Videolar Özelliği Doğru Çalışmıyor

Mozilla Firefox tarafından YouTube önerilen videolar sistemine yönelik önemli bir çalışma gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda 39 sayfadan oluşan bir rapor yayınlandı. 

YouTube dünyanın en iyi ve en popüler video izleme sitesi olsa da özellikle sistemde gerçekleştirilen bir test, sistemin pek çok konuda eksiğinin olduğunu ortaya koydu. Mozilla tarafından gerçekleştirilen yeni araştırmada, katılımcılar önerilen videolar üzerinde kapsamlı bir inceleme yaptı. Gönüllü katılımcılar ile yapılan araştırmalarda, önerilen videoların yüzde 71’inin nefret, şiddet ve yanlış bilgi içeren videolar olduğu görüldü.

Oysa bu videolar YouTube politikalarını ihlal ettiği gibi tespit edildiği durumlarda sistemden kaldırılması gerekiyor. Ancak yapılan test ile birlikte önerilen videolarda yoğun bir şekilde bu içeriklerin yer alması, YouTube algoritma ve sistemlerinin doğru bir şekilde çalışmadığını gösterdi.

Şikayet edilen videoların yüzde 9’u silindi

Yapılan araştırma ile ilgili dikkat çeken detaylardan birisi de silinen videolar. Kullanıcılar içerik politikalarına uymayan videolar için şikayette bulundu. Ancak test süreci içerisinde mevcut videoların sadece yüzde 9'u YouTube tarafından silindi. Tartışmalı, uygun olmayan içerikler ile dolu videoların önerilmesi, YouTube için şu anda tüm dünyada gündeme geldi. Üstelik raporda yer alan bilgilere göre İngilizce dışındaki içerikler için uygunsuz içeriklerin daha fazla önerildiği belirtildi. 

10 ay boyunca test edildi

Mozilla tarafından gerçekleştirilen çalışmalar 10 ay sürdü. Google Chrome ya da Mozilla Firefox kullanan gönüllü katılımcılar, özel bir uzantıyı kurarak uzantı üzerinden YouTube deneyimlerinin şirkete aktarılmasını sağladı. Rapora göre toplam 91 ülkede 1622 kullanıcı destek sağladı. Yapılan test çalışmalarının ardından 3362 geribildirim alındı. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap