YouTube Kazandırmaya Devam Ediyor

Google'ın ana şirketi olan Alphabet 2020 yılına dair resmi sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlarda şirketin kar elde etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Google tarafından 4. çeyrek ve 2020 mali yılı verileri, resmi olarak paylaşıldı. 31 Aralık itibarıyla sona eren çeyrekte şirketin 56.9 milyar Dolar kazanç elde ettiği belirtildi. Üstelik bir önceki yıla göre %23'lük bir artışa sahip olan Google, böylece bir yıllık sürede gelirlerini arttırarak bu alanda önemli bir gelişme kaydetti.

Şirket verileri ile ilgili önemli değerlendirme ise Finans müdürü Ruth Porat’tan geldi. Finans Müdürü Porat, özellikle 2020 yılında YouTube ve Google arama bölümünden ciddi bir gelir elde edildiği söyledi. Son çeyrekteki 56.9 milyar gelirin bölümlere yönelik paylaşımı da yapıldı. Buna göre 56,9 milyar ABD dolarının 52,9 milyar doları Google hizmetleri, 3,8 milyar doları ise Google Cloud'dan geldi. Aynı çeyrek raporlarında bir önceki döneme göre Google arama gelirleri 31.9 milyar dolar oldu. YouTube reklam gelirleri ise 6.9 milyar dolarlık bir yükseliş gösterdi.

YouTube şirketin önde gelen gelir kalemlerinden bir tanesini oluştururken, özellikle geçtiğimiz yıl içerisinde sistemde yüksek canlı yayın programlarının uygulandığı belirtildi. Resmi verilere göre 500 binden fazla kanal, 2020 yılında YouTube üzerinden canlı yayın yapmaya başladı.

Düşüşten sonra toparladı

Pandemi ile birlikte özellikle ikinci çeyrekte ciddi bir düşüş yaşayan Google, pandemi devam etmesine rağmen ciddi bir toparlanma içerisine girdi. 4. çeyrek raporları, analistler ve Google yöneticileri tarafından “olağanüstü” olarak değerlendirilirken, tüm yıl geneli hem şirketi hem de yatırımcıları memnun etmeyi başardı.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap