YouTube, COVID-19 Nedeniyle 1 Milyon Videoyu Kaldırdı

YouTube için yapılan son açıklamada, covid-19 hakkında yanlış bilgiler içeren bir milyona yakın videonun kaldırıldığı belirtildi.

YouTube'un Ürün Sorumlusu Neal Mahon popüler video ağı ile ilgili yaptığı açıklamalarda yanlış bilgi ile mücadelenin devam ettiğini söyledi Her gün milyonlarca videonun yüklendiği ve tüm dünya genelinde kullanılması nedeniyle büyük bir ilginin gösterildiği YouTube, içerik denetlemeleri konusunda zaman zaman eleştiri almıştı. Ancak şirket bu konuda yoğun bir çaba gösteriyor. Özellikle Covid-19 gibi dünya genelini ilgilendiren durumlarda daha hassas davranan YouTube'da yapılan son açıklamalara göre bir milyonu aşkın video kaldırıldı.

COVID-19 hakkındaki yanlış içerikler tespit edildi

Şirket yayınlanan videolardaki verileri ve kullanıcı şikayetlerini kapsamlı bir şekilde tararken her çeyrekte yaklaşık 10 milyon video siliniyor. Yapılan açıklamalarda özellikle Şubat 2020 yılından itibaren günümüze kadarki süreçte sadece covid-19 hakkında yanlış bilgi içeren bir milyon videonun tespit edildiği ve silindiği belirtildi. YouTube "Güvenilir kaynaklardan gelen bilgileri toplamak ve zararlı yanlış bilgiler içeren videoların yayılmasını azaltmak" üzerinde çalışıyor.

Hem Facebook hem de YouTube, pandemi sırasında içeriklerdeki yanlış bilgilerle ilgili politikaları nedeniyle özel incelemeye tabi tutuldu ve çoğu zaman eleştirildi. Her iki platformun bir milyardan fazla kullanıcısı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, tüm içeriklerin denetim altında tutulması çok fazla mümkün görünmüyor. Ancak her iki şirket, yaptığı açıklamalar ile içerikleri denetim altında tutmaya çalıştığını net olarak dile getiriyor.

Neal Mahon tarafından yapılan resmi açıklamalarda ise "Kötü içerik, YouTube'daki milyarlarca videonun yalnızca küçük bir yüzde sini temsil ediyor. (toplam görüntülemelerin yaklaşık yüzde 0,16-,18'inin politikalarımızı ihlal eden içerik olduğu ortaya çıkıyor)" denildi. 

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap