YouTube Başlık, Açıklama ve Alt Yazılarına Ana Dil Desteği

YouTube yeni özellikleri ile kullanıcılar için daha iyi bir platform olmaya devam ediyor. Geliştirilen son özellikte anadile göre otomatik çeviriler yapılacak.

YouTube için son aylarda yapılan testlerde en çok dikkat çeken yeniliklerden bir tanesi ana dile yönelik yapılan değişiklik oldu. Videolardaki beğenmeme sayısını gizleme ya da yeni kısa video içerikleri olmak üzere bir dizi yenilik getirilmişti. Yeni özellikleriyle kullanıcılarına daha iyi bir YouTube deneyimi sunan video platformunda, son olarak test edilen yenilik video başlıklarının, açıklamalarının, alt yazılarının ve diğer video detaylarının otomatik olarak ana dile çevrilmesi oldu.

Otomatik çeviri neler sunacak?

(Görsel: Android Police)

Dil problemini ortadan kaldırarak kişilerin kendi dili dışındaki içeriklere ulaşmasını ve bu içeriklerin daha anlaşılabilir hale gelmesini isteyen YouTube, şu anda mevcut özellik için test aşamasında. Hem web ara yüzünde hem de mobil uygulamalarda geçerli olacak çeviri desteği, özel bir çeviri penceresi üzerinden erişilebilecek. Kullanıcıların çeviri özelliğinden yararlanmak istemesi halinde ilgili pencereye dokunarak kolay bir şekilde tüm içeriklerin ana dile çevrilmesini sağlanacak. Test aşamalarında sadece İngilizce'den Portekizce’ye çeviri desteği sunulurken, mevcut testlerin ardından daha fazla dil kapsam dahilinde alınacak.

YouTube üzerindeki tüm alanların çeviri olarak destek alacak olması, ana dil çevirisi ile daha anlaşılabilir hale gelecek. Şu ana kadar YouTube tarafından kapsamlı bir şekilde açıklama yapılmamış olsa da yapılan testler, paylaşılan ekran görüntüleri ile birlikte net bir şekilde öğrenilebilen çeviri özelliğinin ne zaman güncelleme ile sunulacağı ise bilinmiyor.

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap