Canva'yla YouTube Banner Nasıl Yapılır?

YouTube kanalınızda şık bir banner eksikse, Canva'yı kullanarak kolayca bir youtube banner oluşturmayı başarabilirsiniz. YouTube kanalınızı herkese açık hale getirmeden önce mutlaka bu işlemi tamamlamanız gerekir. Çünkü youtube kapak fotoğrafı (banner) fark edilmenizi sağlayacak en önemli etkenlerden birisidir.

Oldukça hızlı ve basit bir çözümle YouTube banner oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken Canva aracını kullanmaktır. Canva'daki YouTube afiş şablonların sizin için en iyi seçeneklerden birisi olacaktır. Canva kullanarak hem sıfırdan hem de var olan şablonlar üzerinden bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Canva nedir?

Canva, görüntü düzenleme ve her yerde yayınlanabilecek güzel tasarımlar oluşturmayı kolaylaştıran bir grafik tasarım platformudur. Grafik tasarım becerileriniz oldukça sınırlı olsa bile Canva ile çeşitli tasarımlar ortaya koymayı başarabilirsiniz.

Canva tasarımcı olmayanların bile blog gönderileri, sosyal medya, reklamlar ve daha fazlası için güzel görüntüler oluşturmasına yardımcı olmasıyla bilinmektedir. Canva içerisinde birçok farklı ücretsiz ve ücretli arka plan, resim, şablon ve daha fazla seçenek vardır.

Canva'nın sahip olduğu sürükle ve bırak işlevi son derece popüler ve işlevseldir. Çarpıcı tasarımlar oluşturmak için metin ve görüntüleri hareket ettirmeyi kolaylaştıracak bir yapıya sahiptir. Canva, özellikle Instagram, Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya siteleri için görseller oluşturmak adına çok iyi iş çıkarmaktadır.

Hazır şablon kullanarak YouTube banner oluşturma

Canva ile paltformun sağladığı şablonları kullanarak kendi YouTube kanal resminizi oluşturabilirsiniz. Canva'da zaten doğru boyutlara ayarlanmış YouTube şablonları vardır. Böylece grafikleriniz her seferinde mükemmel şekilde banner kısmına sığacaktır.

1. Canva'ya başlangıç

Canva'yı ziyaret ederek bir hesap oluşturmalısınız. Hesap oluşturma işlemini bitirdikten sonra yapmanız gereken hesabınıza giriş yapmaktır. Ardından hemen menü sekmesinin sağ tarafında yer alan arama kutucuğuna "YouTube Kanal Resmi" yazmalısınız. Böylece ilgili seçeneği açmış olacaksınız.

2. Hazır şablonları bulun

YouTube Kanal Resmi projeniz açıldıktan sonra sol taraftan Şablonlar sekmesini bulun ve bu sekmeye tıklayın. Şablonlar sekmesinden birbirinden ilgi çekici ve farklı şablonlar bulabilirsiniz. Dilerseniz arama yaparak kendinize özgü olanları sınırlamayı düşünebilirsiniz.

Burada şablonlar iki kısma ayrılmaktadır. Bunlardan ilki ücretsiz olan şablonlardır. İkincisi ise premium adı verilen ücretli şablonlardır. Ücretli şablonların farkı biraz daha kaliteli olmasıdır. Bunun dışında herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Sadece şablon bulmak için arama kutusunu kullanmanız yeterli olacaktır.

3. Şablonu seçin

Beğendiğiniz bir şablonu seçin ve tasarım otomatik olarak sağ taraftaki tasarım alanına geçiş yapacaktır. Tasarımın büyük halinin sadece büyük monitörlerde görüneceğini unutmamalısınız. Diğer cihazlarda tasarımın ortası gözükecektir. Kanal adı ise genelde orta kısımda yer alacaktır.

Şablonu ihtiyaçlarınız doğrultusunda dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bir metin kutusuna tıkladığınız zaman onun fontunu, rengini, hizalama ve boşluk bırakma durumunu değiştirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz arka plan rengini de değiştirebileceğinizi unutmamalısınız.

4. Kendi resimlerinizi yükleyin

Herhangi bir alana kendi resminizi yüklemek istiyorsanız çalışma alanında sol tarafta Yüklemeler seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayarak kendi cihazınızdan Canva'ya resim yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra resimleriniz görseller kısmında gözükecektir.

Şablonun tasarımını takip etmek istiyorsanız bu durumda resmi sürükle bırak yaparak ilgili resmin üzerine bırakabilirsiniz. Böylece yeni resminiz eski resmin yerini alacaktır. Ayrıca resimlerinizin ilgili alana otomatik olarak sığdırılacağını unutmamalısınız.

5. Tasarımı indirin

Eğer oluşturduğunuz tasarımı beğendiyseniz görselinizi sağ üst köşede yer alan İndir butonunu kullanarak indirebilirsiniz. Bu noktada özellikle görsel türünü seçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. PNG görselin daha kaliteli olmasını sağlar, JPG ise kaliteden ödün vererek indirme yapmanıza olanak tanır.

Sıfırdan başlayarak YouTube banner oluşturma

Canva'da istediğiniz gibi bir şablon bulamıyorsanız sıfırdan kendi şablonunuzu oluşturabilirsiniz. Süreç ise oldukça basittir tek yapmanız gereken Canva üyeliğinize giriş yapmak ve sağ üst köşeden Tasarım oluşturun butonuna tıklamaktır. Daha sonra alt kısımda yer alan Özel boyut seçeneğini seçmeli ve boyutu 2560 x 1440 olarak ayarlamalısınız.

Ardından sol tarafta yer alan Fotoğraf sekmesine tıklayarak tasarıma ücretsiz görseller arasından bir şeyler ekleyebilirsiniz. Ayrıca Yüklemeler kısmını kullanarak bilgisayarınızdan kendi görsellerinizi yükleyebilirsiniz. Böylece Canva'da kullanılabilecek görselleri ayarlamış olursunuz.

Gerek Yüklemeler gerek ise Fotoğraf sekmesinden dilediğiniz görselleri tasarım alanına taşıyabilirsiniz. Görselin alana sığmasını sağlayabilir veya bir dikdörtgen/kare şeklinde tasarımın bir köşesinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca resmi farenizi kullanarak döndürebilirsiniz.

Metin sekmesini kullanarak görsele bir metin ekleyebilirsiniz. Daha sonra eklemiş olduğunuz olduğunuz başlıkları, alt başlıkları veya gövde metnini dilediğiniz gibi biçimlendirme şansına sahip olursunuz. Ayrıca arka planla, fontlarla ve görsellerle oynayarak tasarımı farklılaştırabilir ve ardından onu İndir butonunu kullanarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap