En iyi 9 YouTube Alternatifi

YouTube'un dünyanın en iyi video sitelerinden biri olduğu şüphesiz bir gerçektir. YouTube en popüler olanlardan birisidir. Ancak çevrimiçi olarak kullanılabilen bazı harika YouTube alternatifleri vardır. Bu alternatifler sayesinde farklı video platformlarına ulaşmayı başarabilirsiniz.

Çevrimiçi video internetin en önemli parçalarından birisidir. Bu nedenle sayısız video sitesi vardır. Videoları çevrimiçi izlemek için en iyi YouTube alternatiflerinden bazılarını burada bulabileceksiniz. Bu alternatifler arasında bazılarının harika video siteleri olduğunu unutmamak gerekir.

1. Vimeo

YouTube'u düzenli olarak ziyaret etseniz bile, video siteleri rotasyonunuza Vimeo eklemek iyi bir fikir olacaktır. Site, web ortamında yüksek çözünürlüklü videoları destekleyen ilk siteydi. Bu nedenle vurusunun daha çok yüksek kaliteli içerik olduğunu söylemek gerekmektedir.

Vimeo ayrıca bazı televizyon dizileri sunar. 360 derecelik videoları destekler. Site, videoları kategoriye ve kanala göre düzenleyen, göz atması kolay bir arama özelliğine sahiptir. Ne izleyeceğinizden emin değilseniz, Vimeo tarafından düzenlenen özel seçkilere göz atabilirsiniz.

2. Dailymotion

Dailymotion, YouTube gibi bir başka video sitesidir. Dailymotion, ünlü rakibi YouTube'tan sadece bir ay sonra yayına girmiştir. Bu anlamda oldukça köklü olduğunu söylemek gerekmektedir. Köklü olduğu kadar aynı zamanda popüler bir platformdur.

Bugün için Dailymotion'ın muhtemelen YouTube'un en önemli rakibi olduğunu söylemek mümkündür. Hem profesyonel yayıncılar hem de amatörler tarafından yüklenen milyonlarca video vardır. Ana sayfadaki videolar kategoriye göre düzenlenir.

3. Netflix

Netflix tartışmasız bir biçimde dünyanın en çok heyecan oluşturan yayın hizmetlerinden birisidir. Netflix yayın hayatına her ne kadar ücretli içeriklerle devam etse bile platformun sunmuş olduğu bazı ücretsiz içerikler bulunmaktadır.

Ücretsiz yüksek kaliteli içeriğin daha iyi bir alternatifi bulmanın yolu yoktur. Bu yüzden mutlaka kontrol etmeniz gereken platformlardan birisidir. Ücretsiz olarak sunulan yapımlar arasında Bird Box, Two Popes, Stranger Things, Elite gibi dizi ile filmler yer almaktadır.

4. The Internet Archive

The Internet Archive, kitaplar, müzik, yazılım ve filmler dahil olmak üzere her türlü ücretsiz içeriğin bulunduğu web tabanlı bir kütüphanedir. Tıpkı fiziksel bir kütüphaneyi araştırma yapmakla ilişkilendirilebilecek en önemli yerlerden birisidir.

The Internet Archive video içeriğinin güçlü yönlerinden biridir. Geniş tarihsel içerik koleksiyonudur. Aynı zamanda daha yeni içeriğe sahip olsa bile en iyi videolarından bazıları daha eski ve diğer sitelerde bulunması genellikle zor olan haberler, televizyon dizileri ve filmlerdir.

5. Crackle

Sony Pictures Entertainment tarafından sahip olunan Crackle, web için oluşturulmuş orijinal şovların yanı sıra Hollywood filmleri ve dizileri sunan bir video akış sitesidir. Crackle tarafından sunulan içeriklerin bazıları eleştirel anlamda iyi beğeniler toplamış durumdadır.

Crackle ile ilgili söylenebilecek pek fazla şey olduğunu düşünmüyoruz. Özellikle dizi ve film izleme gibi bir alışkanlığınız varsa en iyi YouTube alternatiflerinden birisi olduğu kesindir. Bunu içerik kalitesi ve aynı zamanda içerik güncelliği ile açıklamak mümkündür.

6. Twitch

Twitch, internet ortamının en iyi canlı yayın platformudur. Sitenin Amazon'a ait olduğunun altını çizmek gerekmektedir. Twitch'in ana odak noktası, canlı video oyun akışı, e-spor ve oyunla ilgili çeşitli şovlardır. Ancak bunlar dışında içerikler de bulmak mümkündür.

Bugün Twitch, Miami'deki Ultra Music Festival'in resmi yayın ortağıdır. Buna ek olarak hem IRL adını taşıyan gerçek hayat kategorisi vardır. Bununla birlikte yaratıcı hünerlerin sergilendiği bir yaratıcı içerik kategorisi bulunur.

7. 9GAG

9GAG eğlenceli ve saçma her şeyin koleksiyonunu içerir. Komik fotoğraflar, animasyonlu görseller, oyun videoları, animeler ve daha fazlası burada yer alır. Eğlenceli vakit geçirmek isteyen birçok kişinin başvurduğu platformlardan birisidir.

İçeriği çoğu eğlenceli ama bir o kadar anlamsızdır. Tıklama yapmak ile yapmamak arasında tereddüt yaşayacağınız doğrudur. Tıklama yaptıktan sonra ise saatlerce içerikleri incelemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü dediğimiz gibi içerikler oldukça komiktirler.

8. TED Talks

TED Talks önde gelen video sitelerinden biridir. Teknoloji, işletme, tasarım, bilim ve küresel konular gibi çok çeşitli konuları kapsayan 2.000'i aşkın konuşma içermektedir. Bazıları komik, bazıları eğitici ve bazıları ufuk açıcı olan bu videolar arasında çok fazla şey bulabilirsiniz.

Özellikle içerikler arasında bazen duygusal şeylere denk gelebilirsiniz. Bazı konuşmalar beyninizin nasıl çalıştığını anlamak içindir. Diğerleri ise çoğunlukla eğlence içindir. Bununla birlikte, tüm TED Talks videolarının sabit olan tek yönü her birinden alınacak bir öğütün bulunmasıdır.

9. Vevo

Vevo, Universal Music Group gibi büyük müzik plak şirketleri tarafından piyasaya sürülmüştür. Hedef dünyanın en büyük ve tamamen premium müzik video sağlayıcısı haline gelmektir. Bunu kısmen başardığını ve üstüne YouTube ile ortaklık yaptığını söylemek gerekmektedir.

Vevo aslında en büyük müzik kanalları ağını temsil eden YouTube ile yaptığı ortaklık ile erişim ağını genişletmiştir. Ancak YouTube'un aksine sadece müzikle sınırlıdır. Videoların sonsuz kopyalarına sahip değildir. Bu da onu kullanıcı dostu yapmaktadır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap