YouTube 2021’de Bağış Ve E-ticarete Yönelecek

Youtube Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan, video ağının geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Platforma bağış ve e ticarete yönelik yenilikler getirilecek.

2021 yılı itibariyle yeniliklerin ve değişimleri devam edeceği YouTube'da ürün sorumlusu tarafından yapılan açıklamalar oldukça dikkat çekiciydi. Özellikle diğer sosyal ağlarda video formatlarına video daha dikkat çeker hale gelirken kullanıcılar daha fazla video tüketmeye başladı. Bu durum ise en çok YouTube’u ön plana çıkararak istatistiklerin artmasını sağladı. Bu konuda işi bir adım ileriye taşımak isteyen YouTube, sistemde TikTok benzeri video akışlarına da izin vermeyi hedefliyor.

Kısa Videolar Geliyor!

Aralık içerisinde Hindistan'da bir dizi özelliği test etmeye başlayan YouTube, özellikle TikTok benzeri bir sistemi geliştirebilmek ve platforma entegre etmek adına ciddi bir yenilik hedefliyor. Hindistan'da yapılan ilk testlerde, günlük 3.5 milyardan fazla görüntüleme alan videolar, bu bakımdan özelliğini kısa süre içerisinde ABD'de başlatılması için de teşvik sağladı. Yapılan açıklamaya göre Hindistan'da başlayan test süreci ve kısa video akımı Mart ayından itibaren ABD'de de kullanılmaya başlayacak.

Video Bölümlerine Daha Fazla Ön Plana Çıkarılacak

2021 yılında video bölümlerinin kullanılabilirliği üzerinde de yenilikler yapılacak. 2020 yılında videonun istenilen bir bölümünün gösterebilmesi adına ayarlar yapılmasını sağlayan özelliği geliştiren YouTube, 2021 yılında bu özelliği daha da geliştirecek ve kullanışlı hale gelmesini sağlayacak.

YouTube TV’de İndir İzle Dönemi Başlıyor!

Sistemde yapılacak bir diğer değişiklik ise YouTube TV için olacak. 4K gibi yüksek çözünürlüklü videoların çevrimdışı bir şekilde izlenebilmesi adına indir izle özelliğini bir eklenti ile sağlayacak olan YouTube indir izle dönemi başlatacak. Yeni özellik, TV kullanıcılarının izlemek istediği içerikleri internet bağlantısı olmadığı durumlarda kolay bir şekilde hazır hale getirmesini sağlayacak.

YouTube Kids’e Özel Ayarlar

YouTube için yenilikler de çocuklar ihmal edilmiyor. 2021 yılından YouTube Kids için ailelere daha fazla yetki vermeyi hedefleyen platform, çocukların izleyebileceği belirli video türlerini ya da kanalların izinli listesine eklenmesini sağlayacak.

Bağış Bönemi Başlayacak

YouTube’da 2021 yılında yapılacak bir diğer yenilik ise para kazanma noktasında yeni bir sistemin denenecek olması. Mevcut platformda sadece reklam gösterimlerinden para kazanabilen YouTube içerik oluşturucuları, getirilecek yeni özellik ile birlikte artık izleyenlerden de bağış şeklinde para alabilecek. Twitch sisteminde olduğu gibi alkış ya da benzer bir özelliği devreye alacak olan YouTube, böylece içerik oluşturucular ile takipçiler arasında para desteğini sağlayacak bir ekosistem oluşturacak. Üstelik oluşturucular içeriklerindeki ürünlerin satışına yönelik de ekranın sol alt yerinde bulunacak alışveriş çantası simgesini özelleştirilecek. Böylece videolar üzerinden tek bir tıklama ile ürüne ulaşma ve satın alma imkanı da getirilecek.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap