Yerli Ve Milli Otomasyon Platformu TTiMoT Tanıtıldı

Türk Telekom tarafından yapılan yeni tanıtımda yerli ve milli otomasyon platformu olarak TTiMoT görücüye çıkarıldı. Yeni platformun temel amacı ise son kullanıcı terminallerinin otomatik olarak test edilmesi. 

Türk Telekom tarafından uzun bir zamandan beri üzerinde çalışmaların yapıldığı Türk Telekom İnovasyon Merkezi Otomasyon Tool (TTiMoT) şirket tarafından özel bir lansman ile duyuruldu. Türk Telekom mevcut projede Pnetworks Bilgi Teknolojileri şirketi ile özel bir ortak çalışma gerçekleştirdi. Mevcut projenin tamamında yerli ve milli imkanların kullanıldığı özellikle vurgulanırken, yeni proje ile birlikte 15 kata varan zaman tasarrufunun sağlanacağı belirtildi.

TTiMoT ne işe yarayacak?

TTiMoT, şirketin son kullanıcıya sunduğu ürünlerde kontrollerini daha hızlı ve otomatik bir şekilde yapmasına imkan tanıyacak. Bugüne kadar uluslararası test cihazlarının ve otomasyon firmaları tarafından sağlanan test otomasyon sistemlerinin kullanıldığı sektörde, dışa bağımlılık yeni TTiMoT platformu ile birlikte azalacak. Başta Türk Telekom olmak üzere geliştirici firmalar TTiMoT platformu üzerinden yapacakları otomatik işlemler ile yurt içinde mevcut testlerini gerçekleştirebilecek. Testler için yurtdışına yapılan ödemeler Türkiye'de kalacağı gibi yerli ve milli sistem ile verimlilik ve daha ekonomik bir çözüm elde edilebilecek.

Konu ile ilgili Türk Telekom Network Mimari ve Kalite Güvence Direktörü Emel Uzun Subaş tarafından yapılan açıklamalarda, daha önce ürünler için yapılan testleri 3 farklı altyapıda 15 gün sürdüğünü aktarıldı. Yeni platform ile birlikte test süreçlerinin çok daha kısaldığını özellikle vurgulayan Emel Uzun Subaş, önceden 7 gün süren geniş bant erişim sistem testlerinin yeni platformda saatler içerisinde tamamlanabildiğini aktardı.

Test süreçlerinin daha kısa sürmesi ve daha güvenli bir şekilde yapılması, şirketlerin son tüketiciye sunacağı hizmetlerini daha sorunsuz bir şekilde sürdürmesini sağlayacak. Açıklamalarda 15 kata varan zaman tasarrufunun yanı sıra iş gücü ve hizmet kalitesinde de ciddi avantajların elde edileceği belirtildi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap