Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Yeni Pixel Modeller Kalp Atış Hızınızı Ölçebilecek

Google yeni Pixel modelleri ile kalp atış hızının ölçülmesini sağlayacak özel bir sistem geliştirdi.

Google, piyasaya çıkaracağı yeni modellerde daha gelişmiş sağlık özelliklerine yer verecek. Google'ın halihazırda mevcut olan Google Fit uygulaması ile eş zamanlı bir şekilde çalışabilecek telefonlar, kalp ve solunum hızı monitörlerinin eklenmesi ile birlikte Android telefonların daha fonksiyonel hale gelmesini sağlıyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda kullanıcının göğüs bölgesine tutacağı telefonun, solunum hızını kolay bir şekilde ölçebileceği belirtildi. Aynı zamanda kalp atış hızı da parmak taraması ile kolay bir şekilde yapılabilecek. Google tarafından geliştirilecek olan bu özellikler şirketin kullanıcı sağlığına yönelik önemli bir hamlesi olduğu gibi telefonların yardımıyla solunum ve kalp atış hızı gibi önemli verilere ulaşılmasını sağlayacak.

Yeni özellikler nasıl çalışacak?

Uygulamayı kullanarak solunum hızını ölçmek isteyenler, telefonun ön kamerasını baş ve göğüs bölgelerine doğrultacak. Uygulama üzerindeki yönergeleri takip ederek uygun tutuşu sağlayacak olan kullanıcılar, böylece telefon tarafından yapılacak analizler üzerine, solunum hızı ölçülecek. Kalp atış hızını ölçmek isteyen kullanıcılar ise arkaya bakan kamera üzerine koyacakları parmaklarıyla, kolay bir şekilde kalp atış hızını ölçebilecek. Sağlıktaki mevcut işlemleri gözlemleyerek böylesine yeni bir teknolojiye imza atan Google, kullanılan makine öğrenimi tekniği ile birlikte bu konuda önemli bir gelişimin elde etmeyi başardı.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap