Yeni Kötü Amaçlı Yazılım 13.500 Cihazı Etkiledi

Dünya üzerinde 84 ülkeden 13.500 cihazı etkileyen ve her geçen gün yayılmaya başlayan kötü amaçlı bir yazılım keşfedildi. Siber güvenlik uzmanları, en çok loT ve Android TV’leri etkileyen bu yazılımın bir tür botnet olduğunu öne sürüyorlar. Botnetin neye hizmet ettiği şuan bilinmiyor fakat, bilgisayar korsanlarının kripto para madenciliği veya DDoS saldırıları yapmayı planladıkları düşünülüyor.

ABD’de hizmet veren siber güvenlik şirketi ‘Barracuda Network’, 84 ülkede etkisini arttıran kötü amaçlı yazılımın başta Asya olmak üzere Dünyanın her bölgesine hızlı şekilde yayıldığını belirtti. Özellikle Android TV ve loT cihazlara bulaşan yazılım, şuana kadar 13.500 cihaza bulaşmış durumda. Siber güvenlik uzmanlarının açıklamalarına göre bu yazılımı bir botnet oluşturuyor. InterPlanetary Storm’un yeni nesil bir sürümü olduğu ve botnetin hangi işlevlere sahip olduğu henüz bilinmiyor. Fakat uzmanlar göre bu yazılım ile bilgisayar korsanları, kripto para madenciliği veya DDoS saldırıları yapmayı planlıyor.

Yapılan araştırmalar sonucu bu yazılımın, cihaza bulaştıktan sonra ürüne yerleştiği ve oluşturulan benzersiz özelliklerle hiç fark edilmeden uzun süre cihazda kalmasını sağlanıyor. Uzun süre cihazda kalan yazılım ise büyük bir risk teşkil ediyor. Çünkü bu yazılımın bulaştığı cihazlar herhangi bir saldırının önemli parçası haline gelebilir.

Güvenlik uzmanları, kötü amaçlı yazılımdan korunmanın çaresi olduğunu da söylüyorlar. Özellikle loT cihazların, SSH erişimi düzgün bir şekilde yapılandırılarak kullanılmalıdır.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap