Yeni Hyundai Kona'nın Özellikleri

Güney Kore merkezli otomobil üreticisi Hyundai, Kona isimli otomobilini Türkiye'de satışa sunmaya hazırlaınyor. Hyundai Kona, önümüzdeki günlerde satışa sunulacak.

Hibrit motor seçeneklerinde dahil olduğu motor seçenekleri ile ülkemize gelen Hyundai Kona'nın değişimini ve sahip olduğu yeni özelliklerini birlikte inceleyelim.

Dış Tasarım

Kompakt SUV sınıfında bulunan otomobil, yeni tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Sportif ve güçlü görünüme sahip olan Hyundai Kona, yenilenenmeyi en çok ön bölümde hissettiriyor. Makyajlanan Kona, altıgen tasarımlı ızgarasında ve mercekli, çizgi şeklindeki ön farlarında değişimler yaşıyor. Ayrıca Kona'nın alt tamponu ve sis farları da değişenler arasında yer alıyor.

Otomobilin arka kısmında da yenilikler mevcut. Arka tampon, arka aydınlatmalar ve yeni eklenen çift egzoz çıkışı değişimin en temel noktalarını oluşturuyor.

İç Tasarım

Hyundai Kona'nın iç mekanında sürücüyü 10.25 inç boyutunda gösterge ekranı, 10.25 inç boyutunda da bilgi-eğlence ekranı karşılıyor. Kişileştirilebilirliğin ön plana sunulduğu iç mekanda sürücülere aydınlatma ve farklı renkte döşeme seçenekleri de sunuluyor. Döşemelerde bulunan dikişlerin vites topuzunda da kullanılması oldukça hoş bir görüntü oluşturuyor.

Teknoloji ve Güvenlik

Yeni Hyundai Kona, bir otomobilde olması gereken birçok güvenlik teknolojisi ile donatılmış olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda şerit takip sistemi, kaza önleyici sistem, kör nokta uyarı sistemi, hız sabitleyici, güvenli çıkış uyarısı gibi yardımcı sistemleri bünyesinde barındırıyor.

Motor

Hyundai Kona, en güçlü motor seçeneği olarak 159 beygir güç üreten, 1.6 litrelik benzinli motora sahip. Motor, 7 ileri otomatik şanzımanla kombine ediliyor.

Otomobilin 135 beygir güç üreten 1.6 litrelik dizel motoru ise Hibrit sistemle donatılmış. Dizel motor ayrıca 48V gücünde hibrit motor ile kombinleniyor ve 7 ileri otomatik şanzıman ile sunuluyor.

En düşük motor seçeneği ise giriş donanım seviyesinde görülüyor. 48V hibrit motorla desteklenen 1.0 litrelik benzinli motor 138 beygir güç üretebiliyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap